Nowe mieszkania dla ptaków

Obserwowanie ptaków i pomoc dla nich w znajdowaniu miejsc lęgowych jest zajęciem, które kształtuje wrażliwość młodych ludzi na ochronę środowiska i zrozumienie problemów związanych z ekologią.

Młodzież działająca w kółku ornitologicznym uczestniczyła w dn. 23.05.2023r. w akcji rozwieszania budek lęgowych na terenie zabytkowego Zespołu Dworsko-Parkowego w Roskoszy.

Park ten jest miejscem bytowania wielu interesujących gatunków ptaków zapewniających równowagę ekologiczną w miejscowym środowisku. Przede wszystkim są to sikory, dla których głównie przeznaczone zostały rozwieszane na drzewach budki, ale również muchołówki i kowaliki. Skrzynki rozmieszczone zostały wzdłuż alejek parkowych.

W spotkaniu uczestniczył również ornitolog Pan Jarosław Mydlak z bialskiego Nadleśnictwa, prawdziwy pasjonat ptaków, który w atrakcyjny sposób przedstawił młodzieży zwyczaje naszych skrzydlatych przyjaciół oraz prezentował nagrania ptasich głosów. Opowiedział również o swoich najbardziej interesujących obserwacjach podczas wielu wypraw ornitologicznych.

Czas spędzony pożytecznie na świeżym powietrzu minął bardzo szybko a uczestnicy spotkania umówili się na zimowe „ptakoliczenie”, które również odbędzie się w Roskoszy.

                                                                                                                                                Wiesław Gielecki