Majówka w Roskoszy

Długie weekendy majowe co roku dzielą społeczność na tych co wyjeżdżają w poszukiwaniu atrakcji i wypoczynku oraz tych, którzy z różnych względów pozostają w domach.

Kiedy więc zbliżał się najdłuższy weekend nowoczesnej Europy, Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy intensywnie myślało w jaki sposób zapewnić mieszkańcom południowego Podlasia atrakcje poprzez naukę i zabawę bez konieczności wyjazdu w odległe miejsca. Wynikiem długotrwałych przygotowań organizacyjnych i rozmów z partnerami był trzydniowy piknik rodzinny „Majówka w Roskoszy” pod patronatem medialnym TVP 3 Lublin, Radia Lublin oraz Gazety Bialskiej, jaki ECKiW OHP zorganizowało na swoich terenach rekreacyjnych w dniach 1-3 maja br.

Celem tej imprezy było promowanie kultury południowego Podlasia połączone z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury i integracją rodziny poprzez wspólną zabawę.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników oraz pomocy partnerów partycypujących w organizacji imprezy, udało się zapełnić wszystkie dni pikniku różnorodnymi atrakcjami.

Pierwszego maja, tuż po uroczystym otwarciu pikniku nastąpiło otwarcie sezonu Klubu Motocyklowego „Grom” z Bialskopodlaskiego Automobilklubu. Klub zrzeszający motocyklistów z terenu byłego województwa bialskopodlaskiego zaprezentował motocykle turystyczne, sportowe, turystyczno-sportowe i zabytkowe, przedstawił główne zadania działalności klubowej oraz zaszczepił w uczestnikach pokazu ducha motocyklistów.

Oprócz koni mechanicznych, uczestnicy pikniku mogli podziwiać także konie czystej krwi arabskiej w spektakularnych zawodach towarzyskich w skokach przez przeszkody zorganizowanych przez prężnie działającą Sekcję Jeździecką „Mustang”. Do dyspozycji uczestników pikniku były także jazdy konne pod nadzorem instruktora oraz przejażdżki bryczką.

Jednocześnie na boiskach sportowych rozpoczął się Turniej Piłki Nożnej Bialskiej Ligi Szóstek Piłkarskich. Turniej trwał dwa dni i zakończył się uroczystym wręczeniem pucharów i medali zwycięskim drużynom.

Po emocjach sportowych można było złapać chwilę wytchnienia obserwując pokaz akcji ratowniczej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanej przez Państwową Straż Pożarną w Białej Podlaskiej. Symulujący wypadek fiat 126 p, na którym dokonywano akcji ratowniczej, do końca pikniku wzbudzał ogromne zainteresowanie swoim wyglądem. Być może widok powybijanych szyb i porozcinanych blach w celu wydobycia manekinów ofiar z  palącego się wraku pojazdu był okazją do refleksji nad piractwem drogowym.

W program pikniku aktywnie włączyła się także Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej. Przez dwa dni młodzież mogła dokonać znakowania rowerów otrzymując certyfikat swojego jednośladu. Policjanci przeprowadzili też konkurs dla młodzieży szkolnej „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” szkoląc ją w tematyce konkursu. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe a wszystkie dzieci zostały wyposażone w odblaski. W międzyczasie odbyła się też prezentacja sprzętu policyjnego, podczas której młodzież mogła z bliska przyjrzeć się pracy policji. Największym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych, cieszyły się motocykle policyjne, które można było i dosiąść i uwiecznić na pamiątkowej fotografii.

Pierwszy dzień pikniku zakończył się zawodami siłowymi, podczas których przeprowadzono otwarte turnieje w siłowaniu na rękę oraz w wyciskaniu na ławeczce leżąc. Trzeba przyznać, że umiejętności, które pokazali zawodnicy robiły wrażenie i przez cały czas były oklaskiwane przez widzów. Tym bardziej więc należały im się zdobyte puchary i nagrody.

Drugi dzień piknikowania skoncentrowany był na atrakcjach dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa. Zamysłem organizatora było dostarczenie uczestnikom pikniku rozrywki poprzez umocnienie w nich wiedzy na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym. W konkursie zorganizowanym przez Państwową Straż Pożarną młodzież mogła wykazać się wiedzą na temat pożarnictwa. Nie zabrakło też chętnych do udziału w konkursie przeprowadzonym przez KRUS „Bezpieczne prace w polu”. Najmłodsi mogli zaś wykazać się swoim talentem w konkursie plastycznym „Przyroda budzi się do życia”.

Zwieńczeniem konkursowych zmagań było karaoke w plenerze czyli przygoda z piosenką. Zabawę muzyczną poprowadził laureat „Szansy na sukces” Janusz Maleńczuk, który także wspierał głosowo uczestników zabawy w trudnych momentach.

Trzeci maja był dniem wielkiego finału pikniku. Rozpoczęliśmy go akcentem sportowym. W widowiskowym Turnieju Piłki Nożnej Służb Mundurowych udział wzięły drużyny Policji, Straży Pożarnej, Zakładu Karnego oraz Izby Celnej. Najlepsi w tym turnieju okazali się policjanci ale wszystkie zespoły otrzymały puchary i dyplomy.

Po wielkich emocjach na dużym boisku, uczestnicy pikniku przenieśli się na mniejsze place, gdzie rozegrały się pasjonujące mecze piłki plażowej, siatkowej, rozgrywki badmintona oraz rzuty ringo.

Po sportowych zmaganiach można było odpocząć i posilić się przy otwartym grillowaniu w jednym z ogródków letnich podziwiając popisy instrumentalno-wokalne młodych artystów. Otwarte grillowanie oraz stoiska z napojami i lodami były dostępne uczestnikom zabawy każdego dnia pikniku pełnego kolorowych stoisk z zabawkami, pamiątkami i wyrobami artystycznymi oraz wesołymi miasteczkami.

W programie artystycznym pikniku zaprezentowały się amatorskie i zawodowe zespoły rozrywkowe a także znalazły się liczne występy zespołów folklorystycznych, ludowych i dziecięcych oraz lokalnych gwiazd muzycznych dla zgromadzonej publiczności.

Rządni mocniejszych wrażeń spośród licznych atrakcji mogli wybrać quady jako doskonały sposób na rekreację i eksplorację niedostępnych innymi sposobami dzikich zakątków Roskoszy.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Przez wszystkie dni pikniku działało przedszkole „pod chmurką” wypełnione konkursami i zabawami pod nadzorem animatorów kultury i sportu.

Gwiazdą pikniku był, jeden z czołowych i najstarszych przedstawicieli nurtu polskiej muzyki disco polo, zespół Akcent. Ostatni koncert zespołu w Polsce przed tourne po USA zgromadził kilkutysięczną rozbawioną publiczność.

Spektakularnym zakończeniem pikniku był największy w regionie pokaz sztucznych ogni.

Nad bezpieczeństwem uczestników pikniku czuwały ekipy policji, straży pożarnej oraz służby medyczne.

Dzięki hojności sponsorów ECKiW mogło zapewnić wolny wstęp na wszystkie imprezy podczas pikniku. Sponsorzy ufundowali też cenne nagrody wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursach. Dzięki porozumieniu z MZK w Białej Podlaskiej ECKiW zadbało też o dogodny dojazd do Roskoszy.

Cały czas obecni byli z nami patroni medialni przygotowujący reportaż z pikniku.

Według uczestników impreza była udana. Organizatorom udało się płynnie połączyć wiele elementów takich jak rekreacja, sport i zabawa nie zapominając przy tym o edukacji i bezpieczeństwie.

Ogrom pracy i wysiłku jaki ECKiW włożyło w przygotowanie pikniku został nagrodzony uśmiechem i zadowoleniem przede wszystkim dzieci, dla których wielki weekendowy piknik był być może jedyną dostępną formą rozrywki. Właśnie ten uśmiech utwierdził nas, że tego typu przedsięwzięcia mają sens i z pewnością na tym pikniku nie poprzestaniemy.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wykonawcom, sponsorom, przyjaciołom, mediom, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy dołożyli swój grosz w nasze wspólne dzieło uwierzywszy w sens i ideę pikniku.