PNWM: Międzynarodowa wymiana młodzieży “NATURAlni”

 

logo_pnwm

 

W dniach 17 – 22 sierpnia 2014 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi, w ramach  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W wymianie wzięło udział 30 uczestników – po 10 z każdego kraju, 6  liderów oraz koordynator projektu.

grupoweOK

Celem przewodnim projektu „NATURAlni” była realizacja wspólnych zainteresowań aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z elementami technik survivalowych, propagowanie zdrowego stylu życia z poszanowaniem przyrody i wykorzystaniem różnorodności kulturowej oraz integracja młodych ludzi i tworzenie dialogu międzykulturowego.

IMG_6403

IMG_1569

DSC_9104

Podczas wymiany młodzież uczyła się jak przetrwać w naturalnym środowisku bez sprzętów, ekwipunków, z dala od elektroniki, komputerów, współczesnych dóbr cywilizacyjnych, bez których młodzież coraz mniej wyobraża sobie normalne funkcjonowanie.

IMG_7048

IMG_6655

IMG_6496

Niezapomnianym wrażeniem dla uczestników projektu był dwudniowy spływ kajakowy po Bugu, który jest częścią naturalnej granicy Unii Europejskiej i jedną z ostatnich w Europie dużych rzek o praktycznie niezmienionej przez człowieka dolinie o naturalnym charakterze, stanowiącej ważny w skali europejskiej korytarz ekologiczny.

DSC_9079

IMG_6265

Podczas spływu młodzież doceniła bogactwo i walory dzikiej przyrody i potrzebę jej ochrony oraz odkrywała nowe i ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

IMG_6365

DSC_9170

Młodzież podczas spływu zwiedziła placówkę Straży Granicznej w Sławatyczach, obiekty sakralne trzech religii, które świadczą o współistnieniu różnych nacji przez wieki, m.in. Monaster św. Onufrego w Jabłecznej oraz uczestniczyła w pokazie wypieku i degustacji sękacza.

IMG_1641

IMG_6728

Ponadto młodzież wzięła udział w grach i zabawach integracyjnych, wieczorkach narodowych, gotowała zupę na ognisku, zwiedziła Białą Podlaskę oraz  odwiedziła miejsca pamięci podążając „Śladami wspólnej historii”.

IMG_1615

IMG_1796

IMG_7192

Uwieńczeniem wymiany była uroczysta konferencja prasowa z udziałem dyrektora ECKiW OHP Mariusza Filipiuka, podczas której młodzież opowiedziała o przeprowadzonych działaniach, osiągnięciach i wrażeniach, przedstawiła prezentację i galerię zdjęć.

DSC_7921

DSC_7918

IMG_7339

Dzięki wymianie młodzież zdobyła nowe umiejętności, kompetencje i wiedzę, które przyswajała poprzez wspólne działania. Uczestnicy podczas wymiany nauczyli się większej otwartości, komunikatywności, tolerancji, samodzielności, współdziałania w grupie i większej aktywności w każdej dziedzinie życia.

DSC_9045

Jednym z ważniejszych efektów realizacji projektu było podpisanie porozumienia o współpracy przez dyrektora Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Mariusza Filipiuka i prezesa Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży obwodu brzeskiego Wiktora Ivanova.

IMG_1511

Podczas spotkania, w którym uczestniczył również wicegubernator obwodu brzeskiego Leonid Tsuprik i dyrektor departamentu sportu i turystyki obwodu brzeskiego Ernest Nikołajczuk, omówiono  i zaplanowano wspólne przedsięwzięcia na najbliższe miesiące.

IMG_1478