Ekologiczne Podlasie

 

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP trwa realizacja programu edukacyjno-profilaktycznego ,,Ekologiczne Podlasie”.

W ramach realizacji programu 35-osobowa grupa młodzieży zwiedziła bialskie wodociągi. Uczestnicy wizytowali ujęcia wody, z których pozyskuje się i uzdatnia wodę tłoczoną następnie do sieci. Cały proces jest zautomatyzowany. Systemem pomp i filtrów steruje odpowiedni program komputerowy. Podobnie dzieje się z podawaniem wody do odbiorców.

_DSC2969

Woda w Białej Podlaskiej należy do najlepszych i najsmaczniejszych w Polsce, głownie dlatego, że pozyskiwana jest z głębokich pokładów jurajskich. Bialskie wodociągi posiadają również odwierty z pokładów oligoceńskich sięgających do 500 m w głąb ziemi. Woda z tak głębokich pokładów jest wyjątkowo czysta, zawiera znikome ilości żelaza i innych metali utleniających się w zetknięciu z powietrzem. Bialskie pokłady wody to nasz wielki skarb. Zdaniem specjalistów od żywienia, bialską wodę mogą spożywać bez przegotowania nawet niemowlęta. Mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolic, gdzie zaopatrzenie w wodę zabezpiecza Wod-Kan sp z o.o., zużywają w ciągu doby od 5 do 7 tysięcy metrów sześciennych wody. Cena 1 m sześciennego dla odbiorców indywidualnych nie przekracza 3 zł., natomiast z dwóch dostępnych ujęć oligoceńskich (zdrojowych) zlokalizowanych na terenie bialskich wodociągów dostępna jest bezpłatnie.

_DSC3014