Aktywnie, bezpiecznie i pożytecznie!’

W dniach 17-23 sierpnia 2020 r. młodzież Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP wraz z wychowawcami wyjechała na letni wypoczynek do Szczawnicy w ramach konkursu grantowego KG OHP „Aktywny wypoczynek z OHP 2020”.

Głównym celem tegorocznego przedsięwzięcia pt. „Aktywnie, bezpiecznie i pożytecznie!” była poprawa poczucia bezpieczeństwa wychowanków oraz pewności siebie. W trakcie wyjazdu uczestnicy brali udział w różnego rodzaju warsztatach, zajęciach i treningach, których celem było promowanie form aktywnego spędzania czasu, budowanie postawy asertywnej, umiejętności logicznego myślenia oraz szybkiej i adekwatnej reakcji w sytuacjach zagrożenia. Codzienne treningi z zakresu samoobrony i dbania o aktywność fizyczną naszych wychowanków prowadził Pan Zbigniew „Highlander” Lach.

Czas ostatnich kilku miesięcy to okres pandemii koronawirusa na świecie, z którym walka trwa nadal. Podniesienie świadomości zdrowotnej młodzieży w sytuacji zagrożenia epidemicznego kraju było jednym z celów naszego wyjazdu, dlatego też młodzież brała udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz szycia maseczek pod okiem dyplomowanej pielęgniarki – Pani Wiesławy Sajdak-Tokarczyk.

Podczas tygodniowego pobytu w Szczawnicy na uczestników wypoczynku czekało również moc pienińskich atrakcji m.in. spływ Dunajcem – najpiękniejszym przełomem rzecznym w Europie wśród szumu górskiej wody, śpiewu ptaków, flisackich legend i żartów, Zamek Dunajec w Niedzicy, rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, wędrówka szlakami po Pieninach i opowieści o górach Pani Ani Mikołajczyk-Szarek, która była naszym przewodnikiem na Podhalu, a także wycieczka do Zakopanego oraz relaks w Termach Podhalańskich w Szaflarach.

Był to niezwykle aktywnie spędzony czas a udział w zorganizowanych przedsięwzięciach na długo zapadnie nam w pamięci. Z optymizmem, uzbrojeni w nowe umiejętności, pełni wrażeń z tego przepięknego zakątka Polski jakim są Pieniny, wróciliśmy do naszych domów.

Poniżej fotorelacja z wyjazdu.

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko, Maciej Bechta