W dniach 17 – 22 sierpnia 2014 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi, w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W wymianie wzięło udział 30 uczestników – po 10 z każdego kraju, 6 liderów oraz koordynator projektu.
Celem przewodnim projektu „NATURAlni” była realizacja wspólnych zainteresowań aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z elementami technik survivalowych, propagowanie zdrowego stylu życia z poszanowaniem przyrody i wykorzystaniem różnorodności kulturowej oraz integracja młodych ludzi i tworzenie dialogu międzykulturowego.
Podczas wymiany młodzież uczyła się jak przetrwać w naturalnym środowisku bez sprzętów, ekwipunków, z dala od elektroniki, komputerów, współczesnych dóbr cywilizacyjnych, bez których młodzież coraz mniej wyobraża sobie normalne funkcjonowanie.
Niezapomnianym wrażeniem dla uczestników projektu był dwudniowy spływ kajakowy po Bugu, który jest częścią naturalnej granicy Unii Europejskiej i jedną z ostatnich w Europie dużych rzek o praktycznie niezmienionej przez człowieka dolinie o naturalnym charakterze, stanowiącej ważny w skali europejskiej korytarz ekologiczny.
Podczas spływu młodzież doceniła bogactwo i walory dzikiej przyrody i potrzebę jej ochrony oraz odkrywała nowe i ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Młodzież podczas spływu zwiedziła placówkę Straży Granicznej w Sławatyczach, obiekty sakralne trzech religii, które świadczą o współistnieniu różnych nacji przez wieki, m.in. Monaster św. Onufrego w Jabłecznej oraz uczestniczyła w pokazie wypieku i degustacji sękacza.
Ponadto młodzież wzięła udział w grach i zabawach integracyjnych, wieczorkach narodowych, gotowała zupę na ognisku, zwiedziła Białą Podlaskę oraz odwiedziła miejsca pamięci podążając „Śladami wspólnej historii”.
Uwieńczeniem wymiany była uroczysta konferencja prasowa z udziałem dyrektora ECKiW OHP Mariusza Filipiuka, podczas której młodzież opowiedziała o przeprowadzonych działaniach, osiągnięciach i wrażeniach, przedstawiła prezentację i galerię zdjęć.
Dzięki wymianie młodzież zdobyła nowe umiejętności, kompetencje i wiedzę, które przyswajała poprzez wspólne działania. Uczestnicy podczas wymiany nauczyli się większej otwartości, komunikatywności, tolerancji, samodzielności, współdziałania w grupie i większej aktywności w każdej dziedzinie życia.
Jednym z ważniejszych efektów realizacji projektu było podpisanie porozumienia o współpracy przez dyrektora Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Mariusza Filipiuka i prezesa Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży obwodu brzeskiego Wiktora Ivanova.
Podczas spotkania, w którym uczestniczył również wicegubernator obwodu brzeskiego Leonid Tsuprik i dyrektor departamentu sportu i turystyki obwodu brzeskiego Ernest Nikołajczuk, omówiono i zaplanowano wspólne przedsięwzięcia na najbliższe miesiące.