II m-ce dla ECKiW na zawodach sportowo-obronnych w Pleszewie

W dniach 5-7 czerwca 2018 r. w Pleszewie odbyły się ogólnopolskie obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego organizatorem było pleszewskie Centrum Kształcenia i Wychowania oraz Komenda Główna OHP. Patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystościach wzięły udział drużyny z 21 jednostek OHP z całego kraju.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Zbawiciela koncelebrowaną przez ks. biskupa Łukasza Buzuna. Po zakończeniu mszy św. zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową św. Jana Pawła II i w asyście orkiestry wojskowej nastąpił przemarsz drużyn na plac apelowy CKiW w Pleszewie, na którym odbyła się oficjalna część uroczystości oraz apel poległych, salwa honorowa, przemarsz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych a także wystawa sprzętu i uzbrojenia WP oraz broni palnej. Na sali gimnastycznej odbyła się konferencja naukowa podczas, której Komendant Główny OHP Bogdan Ścibut przybliżył słuchaczom życiorysy Franciszka Perla i Pawła Cymsa.

Kolejnym elementem obchodów były dwudniowe zawody sportowo-obronne oraz konkurs wiedzy „O Niepodległość Rzeczypospolitej”. Zawody odbywały się na terenie krytej, elektronicznej strzelnicy Bractwa Kurkowego w Pleszewie a także strzelnicy „Karczemka” na pobliskim poligonie.

Zawodnicy poszczególnych drużyn musieli oddać strzał z odległości 10 m z karabinu wiatrówkowego oraz z 50 m z kbks-u na stojąco z podporą. Na poligonie „Karczemka” odbył się 500-metrowy bieg sztafetowy z torem przeszkód i drużynowy pojedynek strzelecki z karabinku kbks.

Drużynę ECKiW reprezentowały: siostry Daria i Dominika Derlickie oraz Michał Sobechowicz i Adrian Agacki. Finalnie, po wszystkich 6 konkurencjach nasza drużyna uplasowała się na II miejscu. Dodatkowo Dominika Derlicka zdobyła I m-ce w konkurencji strzelania z wiatrówki wśród dziewcząt a cała drużyna III m-ce w tejże kategorii.

Ostatniego dnia  miało miejsce podsumowanie całej imprezy, wręczenie pucharów i cennych nagród dla zwycięzców.

Maciej Bechta