ECKiW OHP na I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Przeciwpożarowej i Ratownictwa Przedmedycznego

Młodzież Europejskiego centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy uczestniczyła w dniach 26 – 28 września 2014 r. w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Przeciwpożarowej i Ratownictwa Przedmedycznego, który odbył się na terenie 7 – 2 OSiW w Jaciążku. Konkurs zorganizowany został przez Mazowiecką WK OHP, przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płoniawach Bramurze i Jaciążku oraz Nadleśnictwa Parciaki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W pożarniczych zmaganiach wzięły udział 22 drużyny z całej Polski. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy reprezentowali: Zuzanna Bartoszuk i Łukasz Czerwiński z wychowawczynią Mariolą Mirońską.

IMG_6528

Rywalizacja podzielona była na dwa etapy. W pierwszej części uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną dotyczącą zagrożeń i prewencji przeciwpożarowej, bezpiecznych zachowań w mieszkaniu, szkole, w lesie oraz udzielania pomocy przedmedycznej. W kolejnej części uczestnicy turnieju wykonywali zadania praktyczne z zakresu użycia sprzętu pożarniczego, znajomości znaków ewakuacyjnych i bezpieczeństwa oraz ratownictwa medycznego.

IMG_0128

Wszystkie konkurencje zostały zróżnicowane pod względem tematyki pożarniczej i ratowniczej. Każda drużyna miała możliwość sprostać wyzwaniom oraz zdobyć wiedzę z zakresu pomocy osobom poszkodowanym.

IMG_6489

Wiele emocji dostarczyły zadania praktyczne. Przed przystąpieniem do konkursowych zmagań, przedstawiciele OSP zaprezentowali poprawny sposób ich wykonywania. Ratownicy z Zespołu Policealnych Szkół Medycznych w Przasnyszu przygotowali dla uczestników konkursu zadania sprawdzające wiedzę z zakresu pomocy przedmedycznej.

20140927_162144

Zawodnicy praktycznie sprawdzali swoje umiejętności związane z wzywaniem pomocy i resuscytacją krążeniowo-oddechową.

20140927_151626

 

Specjalnie dla uczestników turnieju Powiatowa Państwowa Staż Pożarna oraz ratownicy z Zespołu Policealnych Szkół Medycznych z Przasnysza przygotowali bardzo realistyczny pokaz upozorowanego wypadku drogowego.