Zdrowy styl życia

11 kwietnia 2018 r. młodzież Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w ramach programu profilaktycznego ,,Zdrowy styl życia”.

Poprzez realizacje programu chcemy zwrócić uwagę na prawidłowe żywienie, które zajmuje ważną pozycję w hierarchii ludzkich potrzeb. Zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia odgrywa bardzo istotna rolę w prawidłowym funkcjonowania organizmu. Współczesne badania naukowe wykazują ścisłą współzależność pomiędzy sposobem żywienia, jakością żywności, a zdrowiem człowieka. Do schorzeń dietozależnych zaliczamy nadwagę  i otyłość, choroby układu krążenia, większość nowotworów, cukrzycę typu 2, choroby układu pokarmowego, osteoporozę. Bardzo rozpowszechniona jest otyłość, która sama w sobie jest chorobą ogólnoustrojową, ale jednocześnie zwiększa ryzyko rozwoju wielu innych groźnych chorób. Jakie są tego konsekwencje, człowiek przekonuje się nieraz dopiero w przyszłości.

W zmianie poglądów dotyczących prawidłowego odżywiania się możemy pomóc młodzieży podejmując różnego rodzaju działania profilaktyczne. Jednym z takich działań było zorganizowanie dla młodzieży ECKiW OHP w Roskoszy spotkania z pracownikami bialskiego SANEPIDU. Podczas spotkania wychowankowie zostali zapoznani  z zasadami zdrowego żywienia, a także z zaleceniami  żywieniowymi. Zwrócono uwagę na aktywność fizyczną oraz właściwy sen, które odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Młodzież  mogła obliczyć swój wskaźnik BMI, czyli sprawdzić czy ich waga jest skorelowana z ich wzrostem.

Podczas spotkania uczestnicy mogli nauczyć się jak sporządzić prawidłowy, zbilansowany jadłospis dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego z  uwzględnieniem  stanu zdrowia, masy ciała, wieku oraz kondycji fizycznej.

 

Edyta Trębicka

Mariola Mirońska