Wieczór Wigilijny w Roskoszy

W dniach 18-20 grudnia 2007 r. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zrealizowało projekt „Wieczoru wigilijnego – OHP na rzecz środowiska”.

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do spotkań wszystkich tych, którzy w nawale codziennych obowiązków nie mają dla siebie zbyt wiele czasu. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym wieczorem w roku. Któż nie czeka na ten jedyny wieczór, który często pozostawia wiele wspomnień na całe życie. Każdy bez wyjątku pragnie spędzić go w gronie najbliższej rodziny. W takim właśnie duchu i z takim przesłaniem odbyło się nasze spotkanie.

Myślą przewodnią spotkania było hasło „Niech nasza Świetlica Środowiskowa stanie się pomostem łączącym ECKiW w Roskoszy ze społecznością lokalną”.

Trwający trzy dni projekt został zrealizowany dzięki wsparciu oraz dofinansowaniu KG OHP. Pierwszy dzień projektu, 18 grudnia był dniem pracy w grupach. Młodzież pod nadzorem opiekunów przygotowywała dekoracje oraz uczyła się najbardziej popularnych kolęd. Drugiego dnia projektu opiekunowie przybliżyli młodzieży historię i obrzędy związane z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia oraz przypomnieli zasady ogłoszonego wcześniej konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną. Młodzież klas I i II w czasie zajęć praktycznych przygotowywała pod okiem instruktora świąteczne potrawy.

Trzeci dzień projektu to czas uroczystego „Wieczoru wigilijnego”, na który zaproszeni zostali przedstawiciele władz lokalnych w osobie: wójta, proboszcza i sołtysa. Głównymi zaś uczestnikami spotkania była młodzież OHP, przedstawiciele „Świetlicy środowiskowej”, młodzież i dzieci ze środowiska rodzin wielodzietnych oraz dzieci w wieku szkolnym z lokalnego środowiska. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 81 osób. Po krótkiej części oficjalnej było dużo wzruszenia przy dzieleniu się opłatkiem, dużo ciepłych życzeń oraz symboliczna wieczerza wigilijna ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Punktem kulminacyjnym spotkania było ogłoszenie zwycięzców konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną. Jury konkursu nie miało łatwego zadania bowiem prace były na naprawdę wysokim poziomie. Zwycięzcy konkursu nagrodzeni zostali pięknymi figurkami Św. Mikołaja a wszystkim uczestnikom spotkania wręczono okolicznościowe upominki. Wyróżnione prace konkursowe zdobią obecnie gazetkę okolicznościową.                     Niepowtarzalny klimat, który przynoszą Święta Bożego Narodzenia, szacunek do tradycji, pokora wobec życia w akcie dzielenia się opłatkiem i wzajemnego pojednania, wyzwoliły w uczestnikach spotkania potrzebę podzielenia się przy stole wigilijnym osobistymi wspomnieniami z różnych sytuacji życiowych związanych z tą tradycją. Uczuć religijnych nie będziemy starali się przekazywać, niech pozostaną między słowami i pod nutami a wiara i nadzieja, to chyba najważniejsze drogowskazy dla nas wszystkich wynikające z kultywowania tych magicznych dni…