Poznajemy historię Podlasia – wycieczka do Muzeum Rolnictwa

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, dnia 6 października 2020r. wychowankowie z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odwiedzili Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka
w Ciechanowcu, aby poznać historię wsi podlaskiej i rolnictwa oraz  zwiedzić zabytkowe obiekty położone na terenie dawnego parku pałacowego.

Pierwszym punktem zwiedzania była powozownia, w której znajdują się zabytkowe pojazdy konne oraz dawne maszyny rolnicze. Największe zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziły lokomobile i ciągniki.

Następnie wychowankowie spacerowali po terenie skansenu, gdzie znajdują się obiekty dawnego wiejskiego budownictwa z pełnym wyposażeniem wnętrz.

Młodzież usłyszała historie o dawnych czasach oraz zobaczyła eksponaty, jakich dawniej używano na wsi, a których obecnie  już nie ma.

W Muzeum Chleba, znajdującym się w starym młynie wodnym, który nadal działa i miele zboże, młodzież poznała historię wypieku chleba.

W zabytkowym dworze ziemiańskim uczestnicy podziwiali unikatową wystawę pisanek, pochodzącą z różnych regionów Polski, a także z wielu krajów całego świata. Te pisankowe cuda ułożone w gablotach naprawdę zadziwiają kunsztem wykonania.

Ostatnim punktem zwiedzania była wizyta w Muzeum Weterynarii, gdzie znajdują się zbiory dotyczące historii leczenia zwierząt, kolekcja narzędzi lekarsko-weterynaryjnych, a także podkowy i sprzęt laboratoryjny.

Podczas zwiedzania grupie towarzyszyła miła Pani przewodnik, która skrupulatnie odpowiadała na wszystkie pytania.

Wycieczka do Ciechanowca to doskonała okazja, by bliżej poznać historię i tradycję Podlasia.


W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad Zalewem w miejscowości Siemiatycze. Pogoda dopisała wiec był to świetny czas, aby pospacerować po złotych piaskach siemiatyckiej plaży i poczuć się jak w ciepłych krajach.

Zadowoleni z mile spędzonego czasu i bogatsi w wiedzę, szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Renata Golczewska, Olga Dawidziuk