Młodzież ECKiW OHP na stażu zawodowym na Węgrzech

W dniach 29.01 – 09.02.2024r. ośmioosobowa grupa wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, kształcąca się w szkołach zawodowych wraz z opiekunami uczestniczyła w realizacji stażu zawodowego w miejscowości Gyomaendrőd na Węgrzech.

Staż realizowany był wspólnie z instytucją partnerską – Węgierskim Stowarzyszeniem Del-Alfod Europai Unio Okatasi, Gazdasagi, Kulturalis, Integracios Egyuttmukodest Koordinalo Egyesulet, staż zawodowy młodzież odbywała w placówce kształcenia zawodowego: Skola Bethlen Gabor.

Młodzież zdobywała wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe u boku instruktorów w zawodach adekwatnych do zawodów nauczanych w szkole w Polsce, jak również korzystała ze wsparcia językowego zorganizowanego przez instytucję partnerską.

Węgierskie potrawy oparte o dużą ilość papryki i smaczne mięsa doskonale trafiły w gusta młodzieży, dlatego kucharze wspólnie z instruktorem przygotowali BABGULYÁS, który warto spróbować podczas odwiedzin u naszych bratanków.

Realizacja dwutygodniowego stażu zawodowego była również doskonałą okazją na poznanie i integrację z miejscową młodzieżą, między innymi rozegrany został wspólny turniej gry w kręgle.

Podczas pobytu na Węgrzech młodzież wraz z kadrą korzystała z dobrodziejstwa ciepłych wód termalnych, kąpiele w termach pozwalają zarówno na relaks oraz pomagają zadbać o własne zdrowie.

Oprócz codziennej pracy w programie pobytu przewidziane były także wycieczki i atrakcje kulturalne, które pozwoliły na lepsze poznanie regionu, jego kultury i historii jak również na poznanie smaków tradycyjnej kuchni węgierskiej.

Młodzież zwiedziła stolicę Węgier – Budapeszt, zobaczyła wiele cennych zabytków związanych z historią państwa węgierskiego między innymi: Zamek Królewski, Plac Bohaterów, monumentalną Katedrę Świętego Istvána, Basztę Rybacką.

Uczestnicy wycieczki mieli również okazję podziwiać zabytki Budapesztu z perspektywy Dunaju, drugiej najdłuższej rzeki Europy.

Uczestnicy stażu zobaczyli również średniowieczny gotycki zamek obronny położony w miejscowości Gyula. Przepiękna warownia wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku, jako jedna z nielicznych na Węgrzech wybudowana została praktycznie w całości z cegły i usytuowana na równinie.

Aby podziękować naszym węgierskim przyjaciołom za zorganizowany staż zawodowy, ciepłe przyjęcie i serdeczną atmosferę, młodzież ECKiW OHP w Roskoszy na zakończenie pobytu przygotowała i zaserwowała prawdziwe polskie smaki.

Staż zawodowy zorganizowany w ramach akredytowanego projektu zagranicznych staży zawodowych, finansowany ze środków Unii Europejskiej sektor „Kształcenie i Szkolenia Zawodowe” Akcja 1