ECKiW OHP na Święcie Chleba

W dniu 15 września 2019 r. kadra Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy po raz pierwszy uczestniczyła w Lubelskim Święcie Chleba organizowanym w Muzeum Wsi Lubelskiej. Była to już XXI edycja tego corocznie obchodzonego święta. Atrakcji było wiele, ale najważniejszy był oczywiście chleb. Stanowi on podstawę niezbędną do przeżycia dla każdego z nas. Można go więc było spróbować, posmakować ale również można go było kupić.  

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Lubelski Cech Rzemiosł Spożywczych, który zaprosił wielu kupców i rzemieślników tworzących nie tylko chleb powszedni. Byli również znani piekarze, cukiernicy, wytwórcy serów i innych przetworów mlecznych. Można było zobaczyć twórców koronek i haftów ludowych.

Nasze Centrum również zaprezentowało wypieki przygotowane przez młodzież pod okiem instruktorów praktycznej nauki zawodu w Wiosce Ginących Zawodów. Nasz chleb przygotowany był
z naturalnych składników z dodatkiem otrębów, pestek dyni, słonecznika. Wspaniale smakował wszystkim zwiedzającym, szczególnie w połączeniu ze smalcem własnoręcznie wykonanym oraz z kiszonym ogórkiem.

W nagrodę za udział drużyna ECKiW OHP w Roskoszy otrzymała pamiątkowy puchar.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą o godzinie 10.00. Następnie nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznego święta. Imprezie towarzyszyły ciekawe warsztaty tematyczne związane z wypiekaniem chleba, konkursy, pokazy dawnego rzemiosła oraz występy artystyczne.

Edyta Trębicka

Maciej Bechta