Zapomniane rzemiosło

logo_pnwm

W dniach 25 – 30 października 2015 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi, w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

grupowe3

Celem przewodnim projektu „Zapomniane rzemiosło” było promowanie dziedzictwa i dialogu międzykulturowego, poznawanie innych kultur, tradycji, obyczajów, poznanie i propagowanie tradycyjnego rzemiosła i tradycyjnych smaków, przybliżenie zawodów ginących i próba zatrzymania czasu poprzez naukę i poznanie podstaw zawodów ginących.

DSC_9149

DSC_9171

Podczas wymiany 29-osobowa grupa młodzieży czynnie uczestniczyła w projekcie kształcąc się poprzez wspólną zabawę i integrację. Podczas panelu dyskusyjnego młodzież zaprezentowała tradycyjne rzemiosło oraz zawody ginące w swoich krajach a następnie z dużym zaciekawieniem zwiedziła wioskę ginących zawodów usytuowaną na terenie ECKiW OHP w Roskoszy.

DSC_9092

DSC_9287

Oprócz zajęć merytorycznych odbyło się szereg warsztatów tematycznych.

DSC_9556

DSC_9590

Podczas zajęć w warsztatach ginących zawodów młodzież zgłębiła tajniki tkactwa, zapoznała się z zawodem rymarza a także uczyła się wypieku jednej z najoryginalniejszej słodkości świata czyli tradycyjnych sękaczy zwanych perłą w koronie kuchni Podlasia.

DSC_9603

DSC_9363

Niezapomnianym wrażeniem dla uczestników projektu była wycieczka do Lublina, gdzie młodzież brała udział w zajęciach w Muzeum Wsi Lubelskiej, zwiedziła starówkę oraz najciekawsze zabytki miasta.

DSC_9502

DSC_9698

W ramach projektu młodzież zwiedziła również Serpelice i z dużym zaangażowaniem brała udział w zajęciach sprawnościowych nad rzeką Bug.

DSC_9870

DSC_9932

Ponadto młodzież wzięła udział w grach i zabawach integracyjnych, wieczorkach narodowych, ognisku integracyjnym, rozgrywkach sportowych na świeżym powietrzu oraz grze zespołowej paintball.

DSC_9081

DSC_9982'

Uwieńczeniem wymiany była uroczysta konferencja prasowa z udziałem dyrektora ECKiW OHP Andrzeja Czapskiego, podczas której młodzież opowiedziała o przeprowadzonych działaniach, osiągnięciach i wrażeniach, przedstawiła prezentację i galerię zdjęć.

Dzięki wymianie uczestnicy nauczyli się większej otwartości, tolerancji, samodzielności, współdziałania w grupie i większej aktywności w każdej dziedzinie życia. Młodzież znalazła wspólny język, zżyła się ze sobą i pomimo różnic kulturowych, językowych i ekonomicznych zrozumiała, że więcej ich łączy niż dzieli.

DSC_0003