Staż zawodowy wychowanków ECKiW OHP w hiszpańskiej Maladze

W dniach 30.03.2019 – 13.04.2019 r., 18 osobowa grupa uczestników Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbywała staż zawodowy w prywatnych przedsiębiorstwach mieszczących się w miejscowości Malaga w Hiszpanii.

Młodzież, która brała udział w stażu kształci się w zawodzie: kucharz, fryzjer, murarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych oraz mechanik pojazdów samochodowych. W słonecznej Maladze uczestnicy zdobywali wiedzę i przede wszystkim doświadczenie zawodowe u boku profesjonalistów w firmach adekwatnych do zawodu nauczanego w szkole w Polsce, były to lokalne tradycyjne restauracje, zakłady mechaniczne, firmy budowlane lub salony fryzjerskie.

Udział w stażu to również nauka właściwego reagowania w sytuacjach trudnych, które pojawiają się w pracy, możliwość zdobycia wielu nawyków zawodowych w realnych warunkach podczas wykonywania obowiązków służbowych jak również szansa na rozwinięcie umiejętności komunikacji w języku hiszpańskim.

Oprócz codziennej pracy młodzież wykorzystywała każdą wolną chwilę na poznanie zakątków pięknej nadmorskiej Malagi. Uczestnicy stażu zwiedzili między innymi Katedrę Wcielenia „Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación”, która jest jedną z największych hiszpańskich katedr, zbudowaną na miejscu dawnego meczetu. Kolejnym punktem było zwiedzenie pałacu Alcazaba, widoczne z różnych części miasta, pnące się po wzgórzu masywne mury Alcazaby skrywają pałac, dziedzińce, ogrody i obronną wieżę. Wewnątrz mieliśmy okazję zapoznać się ze średniowieczną architekturą arabską, mieliśmy również okazję zobaczyć Muzeum Picassa w Maladze przy Plaza de la Merced.

Codzienną pracę niewątpliwie umilił nam wyjazd do Granady, która jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii. Granada słynie ze swojego kapitalnego położenia nad brzegiem Morza Śródziemnego, u podnóża gór Sierra Nevada – najwyższego pasma górskiego Półwyspu Iberyjskiego. Od wieków zachwyca niezapomnianymi krajobrazami i wspaniałym pałacem Alhambra, będącym arcydziełem architektury arabskiej wpisanym na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Oprócz codziennej pracy młodzież doskonaliła znajomość języka hiszpańskiego jak również uczestniczyła w zajęciach upowszechniających i ewaluacyjnych w ramach projektu.

Uczestnictwo w stażu zawodowym było doskonałą okazją na poznanie nowych ludzi, zobaczenie ciekawych miejsc, regionu, jego kultury i historii jak również poznanie smaków tradycyjnej kuchni hiszpańskiej.

Staż odbywał się w ramach realizowanego projektu  „Wypracuj przyszłość – staże zawodowe gwarancją sukcesu na rynku pracy”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER.