Podlasie to wspaniała kraina

W piątek 15 czerwca 2018 r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę edukacyjno-historyczną do stolicy Podlasia Białegostoku i bajecznego Tykocina.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Białymstoku. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto Retro” w niezwykły sposób przybliżył uczestnikom historię motoryzacji. Wychowankowie mogli zobaczyć nie tylko cenne samochody i motocykle ale również zabytkowe rowery, eksponaty związane z dawną komunikacją miejską, pożarnictwem, zabytkowe radioodbiorniki oraz sprzęt TV i łącznościowy. Wszystkie eksponaty są własnością kolekcjonerów, którzy restaurują posiadane pojazdy, by później pokazać ich piękno.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Historyczne w Białymstoku. Pan przewodnik w otoczeniu autentycznych zabytków, dawnych sprzętów, starych dokumentów, fotografii, dzieł sztuki opowiadał o historii. Młodzież mogła zobaczyć  także wystawę broni, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Była to dla nas prawdziwa lekcja historii.

Następnie wyruszyliśmy w stronę bajecznego miasta Tykocin położonego nad rzeką Narew. Po wyjściu z autokaru przyglądaliśmy się zabudowie Dużego Rynku o niezwykłym trapezowatym kształcie, otoczonego zabytkową niską zabudową, w którego centralnym punkcie stoi pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego z 1761 roku. Aby nabrać sił do wojaży obiad zjedliśmy w przepięknym miejscu w restauracji Alumnat jednym z najstarszych murowanych budynków w Tykocinie, który powstał w połowie XVII wieku jako dom dla weteranów żołnierskich. Po obiedzie z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy w stronę Muzeum Narwi i FlisakParku, który jest poświęcony wielowiekowym związkom Tykocina z Narwią, a w szczególności największemu portowi rzecznemu Podlasia. W Muzeum Narwi są zgromadzone oryginalne zabytki pochodzące wyłącznie z Tykocina, pamiątki po rybakach, szkutnikach i browarach. Całość ekspozycji dopełniają makiety i modele dawnych statków.

Świetnym pomysłem na odpoczynek po Tykocinie był rejs po Narwi tramwajem wodnym wzdłuż zabytkowej części miasta a następnie po bogatym ekologicznie, pełnym ptaków Bagnie Tykocin.

Renata Golczewska