Kajakiem po Zielawie

Grupa młodzieży z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy spływem kajakowym po Zielawie zakończyła tegoroczne wakacje.

Fot. 2

Pomimo suszy i niskiego poziomu wody udało się zrealizować plan i pokonać 13 km tej niezwykle uroczej rzeki, która jest prawym dopływem Krzny o długości 68 km w powiecie bialskim. Wypływa z zalewu w Mostach i płynie w kierunku północno-wschodnim. Przepływa przez miejscowości: Wisznice, Bordziłówka, Łomazy, Studzianka, Ortel Królewski Drugi, Perkowice i wpada do Krzny w okolicy Woskrzenic Dużych.
Zielawa jest rzeką stosunkowo płytką i przez to nadaje się idealnie dla początkujących kajakarzy. Przepływa przez piękny i zmieniający się krajobraz.

Fot. 1

Dość wartki nurt, liczne przeszkody i zakręty oraz nierzadkie przepłycenia sprawiły, że ten spływ stał się dla młodzieży prawdziwą przygodą. Czysta woda, osłonięty trzcinami z obu stron brzeg, wprowadził w niesamowity klimat. Płynąc z nurtem rzeki kajakarze w ciągu czterech godzin przepłynęli z Bordziłówki do Studzianki. Tam zorganizowali posiłek i spędzili resztę dnia, relaksując się po udanej wyprawie. Kajakową imprezę pomogła nam zorganizować i zabezpieczyć wypożyczalnia kajaków ze Sławatycz.