„Let’s make a friendship” w Roskoszy

logoPL-LT_prawa

W dniach 1-7 sierpnia 2015r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży projektu „Let’s make a firendship” w ramach Litewsko-Polskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. W działaniach uczestniczyło po 10 młodych osób i 2 liderów z organizacji koordynującej – VšĮ Vaikų ir paauglių socialinis centras z Niemenczyna na Litwie oraz z ECKiW OHP w Roskoszy.

DSC_6831

Projekt miał na celu pokonywanie barier, budowanie dialogu i porozumienia między młodzieżą z Polski i Litwy. Program wymiany młodzieży był podzielony na bloki tematyczne: „Nawiązywanie przyjaznych stosunków”, „Twoje miasto – moje miasto”, „Kim jesteśmy dla Europy”, „Więcej nas łączy niż dzieli”, „Przyjaźń na fotografii”. Działania opierały się na edukacji międzykulturowej i edukacji pozaformalnej przy aktywnym uczestnictwie młodzieży z obu krajów.

IMG_3913

Uczestnicy brali udział w grach i zabawach zapoznawczych i integracyjnych, warsztatach praktycznych, turniejach i rozgrywkach na świeżym powietrzu, grze terenowej, po której dzielili się swoimi refleksjami i wykonanymi prezentacjami, pracowali w grupach i brali udział w dyskusjach zastanawiając się z czego są dumni jako Polacy, Litwini, jak postrzegają się wzajemnie, w czym są do siebie podobni, co ich łączy.

IMG_3770

Młodzież zorganizowała także dzień polski i litewski, podczas których uczyła się wzajemnie swoich kultur i tradycji, zebrała i zaprezentowała najciekawsze informacje o swoich krajach, przygotowywała specjały kuchni polskiej i litewskiej oraz przeprowadziła wieczorki narodowe.

IMG_1199

IMG_1104

Dobrą okazją do lepszego poznania się i integracji był wspólny wyjazd na tereny nadbużańskie, odwiedzenie obiektów sakralnych świadczących o wielokulturowości południowego Podlasia w Kostomłotach (jedyna na świecie parafia katolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego), Kodniu (Bazylika św. Anny z cudownym obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej) i Jabłecznej (Monaster św. Onufrego) oraz spływ kajakowy rzeką Bug na trasie Sławatycze – Jabłeczna.

IMG_3780i

Ostatnie dni młodzież spędzała na przygotowaniach zaproszeń, dekoracji, ulotek, filmu o projekcie i galerii zdjęć, które zaprezentowała podczas oficjalnego otwarcia wystawy zdjęć o przyjaźni polsko-litewskiej.

DSC_6853

DSC_6864

Program stwarzał okazję do wzajemnego poznawania się, do wielu rozmów i refleksji, do poznawania wartości, tradycji i kultury krajów partnerskich i obalania panujących stereotypów oraz budowania mostów przyjaźni polsko-litewskiej i litewsko polskiej.