Zajęcia z ochrony przeciwpożarowej

W dniach 7 i 8 czerwca 2010 r. młodzież ECKiW OHP z Roskoszy odbyła nietypowe zajęcia edukacyjne. Pod kierunkiem wychowawczyni Marioli Mirońskiej uczniowie z klas pierwszych zgłębili wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
 
W pierwszym dniu zajęcia miały charakter teoretyczny na, których uczniowie zapoznali się z rodzajami pożarów, przyczynami ich występowania oraz sposobami zapobiegania im oraz warsztatowy, podczas których młodzież w grupach konstruowała mapy semantyczne. Wykonanie takiej mapy polegało na umieszczeniu w centrum plakatu rodzaju pożaru, do którego młodzież musiała napisać przyczynę jego powstania oraz podać jak najwięcej sposobów zapobiegania im. Każda z grup miała do opracowania inny rodzaj pożaru.
 
 
Następnego dnia uczestnikom zorganizowane zostało wyjście do Jednostki Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.
 
 
Młodzież mogła zobaczyć najnowszy sprzęt ratowniczy, z którego korzystają strażacy, przyjrzeć się wyposażeniu wozów bojowych, zobaczyć w jakich warunkach pracują strażacy, jak wypoczywają, gdzie i w jaki sposób ćwiczą swoją tężyznę fizyczną.
 
 
 
Dodatkową atrakcją był pokaz gaśniczy oraz możliwość  zjeżdżania po rurze.
 
 
Wizyta w Straży Pożarnej była doskonałą okazją dla młodzieży do poszerzenia swojej wiedzy na temat zawodu strażaka, który najczęściej kojarzony jest z   klasycznym gaszeniem pożarów. Natomiast czasy, w jakich żyjemy nacechowane są wieloma innymi niebezpieczeństwami i zagrożeniami, z którymi muszą sobie radzić funkcjonariusze straży pożarnej.
 
 
Zorganizowanie tego typu zajęć miało za zadanie przekazanie naszym uczestnikom wiedzy o możliwości wystąpienia pożaru i o jego przyczynach a celem nadrzędnym było  przygotowanie  uczniów do umiejętnego postępowania w wypadku ich wystąpienia.