Z plecakiem i obiektywem

Pieniny to najbardziej urokliwe, atrakcyjne pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i turystycznym pasmo gór południowej Polski. Plenery i górskie panoramy sprawiają, że to miejsce jest niezwykle „fotograficzne”, dlatego też w dniach 18-28 lipca 2022 roku młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy tegoroczną edycję Wypoczynek z OHP – 2022 spędziła w Szczawnicy.

Głównym założeniem wyjazdu pod hasłem „Z plecakiem i obiektywem” było rozwijanie inwencji twórczych i fotograficznych oraz nabycie umiejętności utrwalania w kadrze piękna otaczającej przyrody i krajobrazu, zaspokajanie potrzeb kulturalnych młodzieży, poszerzenie wiedzy o historii kraju i dziedzictwie regionu Podhala.

Podczas pobytu w Szczawnicy nasi wychowankowie brali udział w wielu atrakcjach m.in. spływ Dunajcem, zwiedzanie zamków w Niedzicy, Czorsztynie i Wiśniczu, rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, wycieczka do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni oraz do Zakopanego, gdzie podziwialiśmy trofea Kamila Stocha w galerii Kamiland oraz panoramę Tatr z Gubałówki.

Odbyliśmy wiele pieszych wędrówek do takich miejsc jak: Rezerwat Przyrody Biała Woda, Wąwóz Homole, Wodospad Zaskalnik oraz górskie szlaki Pienin.

Czas spędzony w górach obfitował wieloma pięknymi zdjęciami, a umiejętności nabyte przez wychowanków podczas wyjazdu doskonalone będą na zajęciach Koła Fotograficznego.

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko, Maciej Bechta