Pamięć – wspólna sprawa

           5  kwietnia 2014 r. w lesie Pustolegi nieopodal wsi Husinka (ok. 15 km na wschód od Białej Podlaskiej) wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z delegacją Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży i Klubu Rekonstrukcji Historycznej „Garnison”  z Brześcia oraz przedstawicielami  Związku Młodzieży Wiejskiej (łącznie 30 osób),  wzięli udział w pracach porządkowych wokół masowych grobów jeńców radzieckich i okolicznej ludności cywilnej, zamordowanych tutaj  jesienią 1941 r.

IMG_0434       IMG_0435

Prace porządkowe polegające na uprzątnięciu terenu oraz ustawieniu wykonanego  z drewna ogrodzenia okalającego miejsce kaźni,  są kolejnym owocem współpracy młodzieży polsko-białoruskiej na rzecz ochrony miejsc pamięci wspólnej historii, zapoczątkowanej w październiku 2013 r. – podówczas dzięki wspólnemu zaangażowaniu strony polskiej i białoruskiej wysprzątano zbiorowe mogiły i postawiono pamiątkowe krzyże. Drewno, z którego młodzież samodzielnie  wykonała  ogrodzenie, pozyskano dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Chotyłów.

Na zakończenie pracowitego dnia, uczestnicy spotkania posilili się przygotowanymi wcześniej przez młodzież  ECKiW OHP oraz ZMW gorącymi kiełbaskami, żurkiem i bigosem z kociołka.

Efektem wspólnych działań było nie tylko uczczenie miejsca zbiorowej kaźni i pamięci osób wielu narodowości pomordowanych przez hitlerowców, ale także zaplanowanie wspólnych działań na przyszłość. Jednym z takich  przedsięwzięć będzie, planowany na lato tego roku, międzynarodowy  rajd rowerowy śladami wspólnej historii do Brześcia.