Wolontariat w obiektywie

                                            
 
 
W dniach 26.08 – 03.09.2011r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy miała miejsce międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Czech i Litwy w ramach projektu „Wolontariat w obiektywie”, akcji 1.1. programu „Młodzież w działaniu”. W wymianie wzięło udział 18 uczestników, 3 liderów oraz koordynator projektu.
 
 
Tematem projektu było nawiązanie dialogu międzynarodowego i zgłębienie kwestii wolontariatu poprzez wspólne zainteresowania dziennikarstwem.
 
 
Głównym celem działań była integracja młodych ludzi z różnorodnych środowisk społecznych i kultur krajów Unii Europejskiej poprzez edukację pozaformalną i tworzenie dialogu międzykulturowego.  Młodzież rozwijając i realizując swoje pasje i zainteresowania analizowała kwestię wolontariatu i opracowywała materiały promocyjne.
 

Podczas wymiany młodzież uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich, gdzie pod czujnym okiem dziennikarzy doskonaliła swe umiejętności pisania artykułów prasowych, nagrywania reportażu, przeprowadzania wywiadu, montażu filmów oraz opanowywała sztukę fotografowania. Zbierając interesujące materiały uczestnicy spotykali się z ośrodkami współpracującymi z wolontariuszami oraz ludźmi zajmującymi się wolontariatem, zdobywali i opracowywali materiały promujące wolontariat oraz opowiadające o wymianie (reportaż filmowy, artykuł prasowy, foto-galeria, komiks).
 
 
Ponadto uczestnicy brali udział w grach i zabawach integracyjnych, organizowali wieczorki narodowe, wieczór karaoke i bawili się przy ognisku.
 
 
Młodzi ludzie mieli także okazję zwiedzić Białą Podlaskę, gdzie udali się m.in. do Galerii Podlaskiej, w której przy cennych wskazówkach bialskiego artysty Marka Jędrycha tworzyli komiks o wymianie. Uczestnicy udali się także z wizytą do bialskiego oddziału Caritasu, gdzie spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem pracowników i kierownika ośrodka Andrzejem Kwaśniewskim, od którego zdobyli wiele informacji o funkcjonowaniu ośrodka oraz możliwości pomocy innym.
 
 
Młodzież uczestniczyła także w cyklu spotkań zorganizowanych w Internacie ECKiW OHP w Białej Podlaskiej, z osobami zajmującymi się wolontariatem: dr Dorotą Tomczyszyn, kierownik Instytutu socjologii w PWS w Białej Podlaskiej, Ewą Tatarczak, prezes stowarzyszenia „Amicus” oraz Leszkiem Ciepły, lokalnym, bardzo aktywnym wolontariuszem.
 
 
Jednym z punktów programu wymiany był wyjazd do Warszawy, gdzie uczestnicy projektu zwiedzali studia Telewizji Polskiej, obejrzeli panoramę Warszawy z perspektywy XXX piętra tarasu widokowego w PKiN, poznali dzieje Zamku Królewskiego, który szczegółowo zwiedzili oraz przeszli się uroczymi uliczkami Starego Miasta.
 
    
Uwieńczeniem wymiany była zorganizowana w dniu 02 września konferencja prasowa, podczas której młodzi dziennikarze zaprezentowali opracowane materiały: artykuł prasowy o wolontariacie, reportaż filmowy o wolontariacie i wymianie, komiks o wymianie oraz foto-galerię zdjęć.
 
 
Najsmutniejszym wydarzeniem było natomiast pożegnanie i zakończenie wymiany następnego dnia, uczestnicy żegnali się ze smutkiem i nadzieją, że uda im się jeszcze spotkać, kontynuując projekt.
 
W najbliższym czasie w ramach projektu „Wolontariat w obiektywie” zostanie wydany folder o wymianie oraz reportaż filmowy przedstawiający kwestie wolontariatu i główne zagadnienia wymiany.