Wizyta przygotowawcza – „Wolontariat w obiektywie”

                                                                 

 W dniach 07-09 sierpnia 2011 roku w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy została zrealizowana wizyta przygotowawcza projektu „Wolontariat w obiektywie – Volunteering through the lens”, realizowanego w ramach Akcji 1.1 „Wymiany Młodzieży” Programu „Młodzież w działaniu”.
W wizycie wzięli udział przedstawiciele dwóch organizacji partnerskich biorących udział w projekcie: Stowarzyszenia „Happy pe ople 26” z Valence z Francji oraz I nformační Centrum pro Mládež z Lomnic nad Popelkou z Republiki Czeskiej, a także lider grupy młodzieżowej oraz koordynator projektu z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.
 
 
Spotkanie stało się doskonałą okazją do lepszego poznania się z partnerami oraz przeanalizowania wszystkich ważnych kwestii związanych z wymianą młodzieży, która odbędzie się w dniach od 26 sierpnia do 3 września b.r.  
 
 
Uczestnicy spotkania omówili najważniejsze kwestie organizacyjne wymiany, jej cele, szczegółowy harmonogram, regulamin. Poruszono sprawy związane z zakwaterowaniem, menu, dokładnie omówiono kwestie zapewnienia bezpieczeństwa oraz zakresu odpowiedzialności, a także zagadnienia logistyczne i księgowe. Podczas wspólnych ustaleń podzielono również obowiązki pomiędzy liderami i ustalono działania ewaluacyjne oraz sposób promocji projektu.
 
 
W dniu 8 sierpnia przedstawiciele grup partnerskich spotkali się z grupa uczestników z ECKiW OHP w Roskoszy, podczas którego mieli okazję poznać się, porozmawiać o planowanej wymianie i odpowiedzieć sobie wzajemnie na pytania i spostrzeżenia. Po spotkaniu młodzież zaprosiła gości na spacer po centrum Białej Podlaskiej i zabytkowym parku Radziwiłłów. Tego dnia przedstawiciele grupy polskiej udali się także z partnerami z Francji i Czech  na krótką wycieczkę do stadniny koni w Janowie Podlaskim, w której trwał dzień otwartych stajni oraz parada koni, po zakończonej słynnej aukcji koni arabskich.
 
 
Goście mieli także możliwość przepłynięcia statkiem po rzece Bug, jednej z nielicznych rzek w Europie o nieuregulowanym korycie, w pobliskich Serpelicach.
 
 
W projekcie „Wolontariat w obiektywie” weźmie udział 18 uczestników z Polski, Francji i Czech oraz 3 liderów. Tematem projektu jest nawiązanie dialogu międzynarodowego poprzez wspólne zainteresowania dziennikarstwem, zgłębiając kwestie wolontariatu, a głównym jego celem jest integracja młodych ludzi z różnorodnych środowisk społecznych i kultur krajów Unii Europejskiej poprzez edukację pozaformalną.