Piknik „Dziedzictwo Południowego Podlasia” w ECKiW OHP w Roskoszy

W dniu 21 maja 2021 roku na terenie Wioski Ginących Zawodów w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbył się piknik „Dziedzictwo Południowego Podlasia”, zorganizowany przez uczestników projektu „Regionalnie – niebanalnie” programu Europejski Korpus Solidarności.

Podczas  wydarzenia młodzież realizująca projekt zachęcała dzieci, młodzież i lokalne środowisko do zainteresowania się tematem dziedzictwa kulturowego regionu i rozwijania go a także odnalezienia w sobie pasji związanej z rękodziełem i tradycyjnym rzemiosłem.

Na przybyłych gości czekały zajęcia praktyczne i warsztaty garncarskie, wikliniarskie, tkackie i kulinarne. Młodzież przygotowała także prezentację o realizowanym projekcie, dziedzictwie kulturowym Południowego Podlasia, wystawę zdjęć i prac projektowych, pokaz wypieku sękacza oraz poczęstunek regionalnych smakołyków. Uczestnicy dnia otwartego mogli wziąść także udział w quizie wiedzy, zajęciach plastycznych ze zdobienia siwaków oraz oprowadzaniu po warsztatach ginących zawodów.

Wszystkim bardzo podobały się przygotowane zajęcia. Proponowane aktywności cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony przybyłych gości, którzy mieli okazję choć w niewielkiej części przekonać się o bogactwie i ciekawych tradycjach naszej małej ojczyzny.

Na zakończenie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Tradycje i symbole Południowego Podlasia”. Poniżej prezentujemy nagrodzone prace. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

I miejsce – Marika Tatus, lat 8

II miejsce – Hanna Romanowicz, lat 8

III miejsce – Kacper Bancarzewski, lat 8