Niepodległa

„Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar
który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom’’

W dniu 11 listopada 2019 r. cała Polska świętowała 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Młode pokolenie powinno pamiętać, że Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelewali krew za utraconą Ojczyznę. Obchody 11 listopada to wyrażenie naszego szacunku dla tych Wielkich Bohaterów – to nasz hołd składany w postaci pamięci minionego czasu. Oddajemy cześć i chwałę tym, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem.

Z tej okazji młodzież mieszkająca w internacie mogła obejrzeć akademię, podczas której z dumą powróciliśmy do tamtych wydarzeń, przywołując powiew wspomnień naszej narodowej historii. Uczestnicy mogli usłyszeć jak ciężką i daleką drogę przeszliśmy do zwycięstwa. Piękne teksty patriotyczne oraz pieśni przybliżyły tamte chwile i dostarczyły wielu wzruszeń. Skłoniły nas do refleksji i zadumy. Przypomniano również daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników.

To była ważna lekcja historii dla nas wszystkich.

Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Jest to dla nas tak oczywiste, że nie myślimy
o tym, że kiedyś było inaczej. Takie spotkania są po to, aby ciągle wspominać o tamtych wydarzeniach, aby nie zatracić dawnych czasów, przywiązania do wolności i niepodległości. Bardzo ważne jest zatem pielęgnowanie tradycji narodowych.

Edyta Trębicka