Narodowe Święto Niepodległości

SONY DSC

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najważniejsze święto w sercu każdego Polaka. Obchodzone corocznie 11 listopada przypomina nam, że nasza Ojczyzna odrodziła się i powróciła na mapy świata jako wolny, niepodległy kraj po 123 latach zaborów. 19 lat po zrzuceniu jarzma niewoli, w roku 1937 po raz pierwszy odbyły się obchody tego wspaniałego święta a do momentu wybuchu II wojny światowej obchodzono je jeszcze tylko raz w 20. rocznicę odzyskania niepodległości. W latach 1939-1945 obchody z oczywistych przyczyn były niemożliwe, natomiast po roku 1945 władze komunistyczne pod rygorem surowych represji oficjalnie zakazały jego obchodów a wszelkie demonstracje rozpędzane były przez milicję. Od tego czasu świętem państwowym miał być dzień 22 lipca jako rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN. Po roku 1989 Święto Niepodległości oficjalnie wróciło do kalendarza obchodów świąt narodowych i tak od 30 lat rokrocznie Polacy celebrują swoją niepodległość w każdym zakątku Polski oraz poza jej granicami.

W tym roku obchodzimy 101. rocznicę i tradycyjnie tak jak każdego roku młodzież ECKiW OHP w Roskoszy również włączyła się w obchody naszego święta. Złożono kwiaty pod pomnikiem Orła Niepodległej na Placu Wolności, następnie obejrzeliśmy wystawę „Tak powstawała Niepodległa”  składającą się z 11 plansz przedstawiającą wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczpospolitej.

Kolejne kroki skierowaliśmy w stronę urzędu miasta i pomnika „Odrodzenie Ojczyzny”, gdzie młodzież poznała ciekawą historię jego losów.

Maciej Bechta