Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk

Dnia 20 września 2019 roku uczestnicy Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy pod opieką wychowawców wybrali się do Oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej im. S. Konopki w Białej Podlaskiej, aby z bliska zobaczyć sylwetkę oraz imponujące życie niezwykłego prof. Zbigniewa Religi.

Wystawa została zrealizowana z inicjatywy i inspiracji Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego pod kierunkiem dr. n. przyr. Wojciecha Giermaziaka Dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie. Wystawę przygotowano z okazji 10. rocznicy śmierci Profesora Zbigniewa Religi jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, który jako pierwszy w 1985 roku w Polsce przeprowadził udany przeszczep serca. Zbigniew Religa był również twórcą polskiej zastawki biologicznej i prototypu sztucznego serca. Był również senatorem III i V kadencji. W latach 2005–2007 sprawował funkcję ministra zdrowia. Wielokrotnie odznaczany był m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Prof. Religa zmarł 8 marca 2009 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wystawa, którą nasza młodzież miała okazję obejrzeć składała się z plansz informacyjnych dotyczących życia i działalności prof. Religi jako lekarza, a także jako senatora i polityka. Kierownik Oddziału Terenowego Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej pan Sławomir Potocki oprowadził nas po ekspozycji, a także przybliżył postać prof. Religi.

Młodzież obejrzała również prezentację multimedialną na temat transplantacji.

Wystawa była bardzo interesująca i z pewnością watra poświęcenia czasu.

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko