“Międzykulturowe dzieje (się)”

W dniach 16-22 lipca 2017 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy realizowana była międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Międzykulturowe dzieje (się)” programu Erasmus+.

Jest to rozpoczęty na początku maja br. projekt wielostronnej wymiany młodzieży z Polski, Węgier i Białorusi, w którym uczestniczy po 12 młodych ludzi i po 2 liderów z każdego kraju partnerskiego, w sumie 42 osoby.

 

Głównym celem projektu jest promowanie różnorodności, dialogu międzykulturowego, wspólnych wartości wolności, tolerancji i poszanowania praw człowieka oraz integracja i zwiększenie poczucia solidarności z mniejszościami narodowymi, migrantami i uchodźcami poprzez wspólne działanie i rozbudzanie poczucia empatii.

Podczas pobytu w Roskoszy uczestnicy projektu przeprowadzili gry i zabawy integracyjne, zaprezentowali opracowane podczas fazy przygotowawczej informacje o mniejszościach narodowych, migrantach i uchodźcach w swych społecznościach lokalnych ukazujące prawdziwe historie mówiące o doświadczeniach, tęsknotach i obawach wynikających z decyzji o migracji bądź uchodźctwie a także przeprowadzili debatę na temat praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji i rasizmowi.

Niecodzienny charakter przybrały przygotowane przez młodzież warsztaty międzykulturowe podczas których dokonano konfrontacji kultur obalając stereotypy i mity kulturowe oraz przeprowadzono pełną niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji grę symulacyjną „Z wizytą u Albatrosów” ukazującą jak łatwo jest źle zinterpretować inne, dziwne dla nas zachowania i zwyczaje oraz jak różne i skomplikowane mogą być inne kultury.

Pełen wrażeń był wyjazd do Warszawy, który rozpoczęły warsztaty na temat uchodźców i uchodźczyń w Polsce w Fundacji Ocalenie działającej na rzecz wspierania migrantów, dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego.

Po grze miejskiej uczestnicy projektu spotkali się z restauratorami prowadzącymi restauracje narodowe by podczas prowadzonych wywiadów dowiedzieć się kto korzysta najchętniej z oferty restauracji, jak wygląda promowanie różnorodności kulturowej poprzez kuchnię i czy  spotkania przy jedzeniu są skuteczną metodą integracji wielokulturowej. Szczególnie w pamięci młodzieży zapadła wizyta i ciepłe przyjęcie w restauracji libańskiej „Le Cedre” oraz meksykańskiej „El Popo” gdzie szef kuchni, meksykanin Angelo Aceves Vivanco, obszernie opowiadał o kuchni meksykańskiej oraz na oczach młodzieży przygotował specjalnie dla nich wyśmienite guacamole.

Zwieńczeniem wyprawy do stolicy były międzykulturowe warsztaty kulinarne, które sprawiły uczestnikom projektu wiele radości, uświadomiły proces integracji wielokulturowej w kuchni a przede wszystkim nauczyły przygotowywania potraw stanowiących połączenie popularnych i doskonale kojarzonych kuchni świata, które nie byłoby możliwe gdyby nie chęć młodych kucharzy do otwarcia na inne kultury, tradycje kulinarne i odwaga do mieszania smaków świata.

Niesamowicie emocjonalny okazał się wyjazd do Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej gdzie uczestnicy projektu podczas spaceru po ośrodku poznali warunki w jakich mieszkają uchodźcy a następnie przeprowadzili zajęcia integracyjne na świeżym powietrzu dla mieszkańców ośrodka zakończone słodkim poczęstunkiem. Malowanie twarzy, rozgrywki sportowe, zabawy z chustą animacyjną, zajęcia plastyczne, konkurs piosenki czy rysowanie kredą z największym entuzjazmem przyjęli najmłodsi mieszkańcy ośrodka, natomiast dorośli wyrażali wdzięczność za wspólnie spędzony czas, okazane zrozumienie i życzliwość oraz podarowaną radość i chwile beztroski ich pociechom.

W kolejnych dniach młodzież zorganizowała happening promujący dialog międzykulturowy i integrację z migrantami i uchodźcami oraz nagrała wspólnie z migrantami wideoklipy zawierające przepis i proces przygotowania potrawy będącej kulinarną wizytówką kraju, które będą jednym z rezultatów projektu. Wspólne gotowanie na świeżym powietrzu wytworzyło radosną atmosferę międzykulturowego dialogu kulinarnego, którego efektem był polski bigos i kotlety schabowe, białoruski chłodnik z dranikami, ziemniaki w papryce po węgiersku gotowane w kociołku nad ogniskiem, kaukaskie manty i rosyjskie pielmieni.

Podsumowaniem międzynarodowej wymiany młodzieży był piknik integracyjny przeprowadzony pod hasłem „Spotkanie kultur” z udziałem lokalnej społeczności i mediów a także poznanych mniejszości narodowych, migrantów i uchodźców. Młodzież opowiedziała o działaniach, osiągnięciach i wrażeniach dotyczących projektu i wymiany oraz przedstawiła galerię zdjęć. W dalszej części pikniku prezentowano kultury i specjały kuchni zarówno uczestników projektu jak też migrantów a najmłodszych zaproszono do wspólnej zabawy, rozgrywek sportowych i innych atrakcji przygotowanych przez uczestników projektu.

Na uroczystej kolacji podsumowującej wymianę dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył uczestnikom projektu certyfikaty poświadczające udział w projekcie oraz nabyte kompetencje.

Międzynarodowa wymiana młodzieży zorganizowana w ramach projektu w Roskoszy był to czas osobistego spotkania i poznania mniejszości narodowych, migrantów i uchodźców oraz zaproszenia ich do wspólnych działań, doświadczenia różnic i konfrontacji z nimi, czas inicjowania i podjęcia twórczych działań ukazujących poznane różnorodności wielokulturowe. Poprzez wspólne działanie i pozaformalne wzajemne uczenie uczestnicy mieli możliwość poznać nowe kultury i uszanować zaobserwowane różnice, spojrzeć na uchodźców i migrantów przez pryzmat ich osobistych historii a także zaakceptować i pogłębić zrozumienie dla ich sytuacji co w przyszłości przyczyni się do zaspokojenia potrzeb tych grup i zwiększenia świadomości społeczności lokalnej na ten temat.

Podczas fazy ewaluacyjnej młodzież zmontuje nakręcony podczas wymiany film oraz opracuje publikację zawierającą osobiste historie, doświadczenia, przeżycia, obawy i dylematy migrantów i uchodźców związane z podjęciem decyzji o migracji bądź uchodźctwie a także scenariusz minilekcji na temat migrantów i uchodźców wykorzystany do prowadzenia rozmów z młodzieżą.