Aktywne lato z OHP

Wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z wychowawcami zwiedzili stadninę koni w Janowie Podlaskim oraz Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”.

IMG_1593

Stadnina koni w Janowie Podlaskim jest największą i najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Najbardziej znana stadnina, malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk, jest prawdziwym ,,końskim rajem”. Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mniej znane w świecie, ale równie znakomite są hodowane tu konie angloarabskie. To tutaj co roku w sierpniu zjeżdżają się z całego świata miłośnicy „arabów” by wziąć udział w prestiżowej aukcji koni „Pride of Poland”.

IMG_1523

Dużą atrakcją jest znajdujący się w starym parku zabytkowy XIX-wieczny zespół stajni, z których najstarsze: ,,Zegarowa” z 1848 r. oraz ,,Czołowa” z 1841 r. zaprojektowane zostały przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

IMG_1561

Uczestnicy  zwiedzili  stadninę z przewodnikiem,  który przedstawił historię stadniny, profil hodowli, oprowadził po stajniach.  Zwiedzono również unikatowy cmentarz koński z głazami kamiennymi. W parku wielkie kamienie znaczą miejsce spoczynku najcenniejszych koni, którym dane było doczekać spokojnego końca w rodzimej stadninie.

IMG_1584

Kolejnym punktem wycieczki był Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, którego celem jest zachowanie w stanie nienaruszonym najcenniejszych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym fragmentów lewobrzeżnej doliny Bugu. Na jego terenie znajdują się trasy trzech ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych, na których jest możliwość prowadzenia zajęć z zakresu biologii, geografii, historii regionu.

 IMG_1508

Młodzież odwiedziła muzeum parku oraz fauny regionalnej, gdzie dowiedziała się o trybie życia rzadkich i chronionych gatunków ptaków i zwierząt.

IMG_1505

Całodzienna wycieczka w teren do miejsc położonych w korytarzu ekologicznym o randze międzynarodowej,  na obszarach uznanych za Ekologiczny System Obszarów Chronionych została zorganizowana w ramach trwającej w ECKiW OHP akcji „Lato z OHP”. Podczas tegorocznej akcji kadra wychowawcza cyklicznie organizuje całodzienne, atrakcyjne zajęcia dla młodzieży, która pragnie aktywnie i w interesujący sposób spędzić wakacje.