“Żywieniowy zawrót głowy” w ECKiW OHP w Roskoszy

EU flag-Erasmus+_vect_POS

W dniach 14 – 21 września 2014r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Litwy i Węgier pt. „Żywieniowy zawrót głowy”. Wymiana realizowana była w ramach Programu Erasmus +, Akcja 1: Mobilność Edukacyjna, uczestniczyło w niej 27 osób – po 9 osób z każdego z państw.

DSC_8932

Tematem przewodnim realizowanego projektu było odżywianie, które ma ogromny wpływ na wszystkich ludzi i na nasze życie bez względu na miejsce zamieszkania, rasę czy też wyznania religijne. Powyższy cel został osiągnięty poprzez realizację działań projektowych związanych z pogłębieniem wiedzy na temat prawidłowego i zdrowego stylu żywienia.

DSC_8570

Podczas wymiany młodzież rozwijała swoje zainteresowania z zakresu zdrowej żywności, doskonaliła umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów żywnościowych oraz zdobywała wiedzę z zakresu zasad praktycznego wykorzystania zdobytych informacji w codziennym życiu.

IMG_1953

Swoją wiedzę i umiejętności młodzi ludzie zdobywali w trakcie spotkania ze specjalistą który na co dzień zajmuje się tematyką zdrowego odżywiania i podczas wyjazdu do gospodarstwa produkującego zdrową żywność, ponadto wszyscy uczestniczyli w praktycznych warsztatach przyrządzania zdrowych posiłków oraz warsztatach zielarskich z zakresu wykorzystania w codziennej kuchni naturalnych a zarazem zdrowych darów łąk i lasów jako alternatywy do stosowanych niezdrowych przypraw kuchennych. Uwieńczeniem tygodniowej pracy było zorganizowanie sobotniego pikniku “Postaw na zdrowe żywienie” w którym uczestniczyła lokalna społeczność.

DSC_9512

DSC_9519

IMG_2267

Podczas zorganizowanej imprezy młodzież miała okazję zaprezentowania zdobytej podczas realizacji projektu wiedzy i umiejętności, opowiedziała o przeprowadzonych działaniach, osiągnięciach i wrażeniach a przybyli goście mogli degustować potrawy przygotowane z naturalnych składników, były to między innymi: ciastka owsiane, własnoręcznie upieczony chleb, zupa z cukinii oraz  różnego rodzaju pasty.

IMG_1765

DSC_8839 DSC_8721

DSC_9448 DSC_8970