Zoom na międzykulturowość

W dniach 10-16 lipca 2016 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy realizowana była międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Zoom na międzykulturowość” programu Erasmus+.

Spływ Bugiem ze Sławatycz do Jabłecznej

Jest to rozpoczęty w połowie maja br. projekt wielostronnej wymiany młodzieży z Polski, Litwy, Węgier i Białorusi, w którym uczestniczy po 8 młodych ludzi i po 1 liderze z każdego kraju partnerskiego, w sumie 36 osób.

Głównym celem projektu jest promowanie dziedzictwa i dialogu międzykulturowego, podniesienie znajomości innych kultur i krajów, rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji    i zrozumienia dla różnorodności oraz tworzenie komunikacji wielokulturowej.

IMG_9049

Podczas pobytu w Roskoszy uczestnicy projektu przeprowadzili gry i zabawy integracyjne, wieczorek międzykulturowy, zaprezentowali opracowane podczas fazy przygotowawczej informacje o współistnieniu w swych społecznościach lokalnych różnych kultur, religii i narodów oraz poznali techniki, narzędzia i metody dziennikarskie.

DSC_6218

IMG_0045

DSC_6245

Przez dwa dni młodzi ludzie podążali regionem pogranicza na terenach Południowego Podlasia znanych z przenikania wielu kultur w poszukiwaniu śladów mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.

Pierwszego dnia poszukiwań młodzież odwiedziła mizar tatarski w Studziance, Monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej oraz Kostomłoty, gdzie znajduje się jedyna w Polsce świątynia neounicka. Trudnodostępne nadbużańskie tereny, takie jak wioska Olendrów, młodzież eksplorowała kajakiem.

DSC_5200

IMG_9024

IMG_9093

IMG_8908

Następnego dnia uczestnicy projektu podążali Szlakiem Tatarskim zgłębiając wielokulturowość Podlasia oraz doskonaląc sposoby międzykulturowego dialogu. Odwiedzając Hajnówkę, Kruszyniany, Krynki, Supraśl, Białystok młodzież poznała ośrodki kultur religii prawosławnej, katolickiej, żydowskiej i tatarskiej. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło spotkanie z duchownymi różnych wyznań, słuchanie opowieści tatarskiego opiekuna meczetu w Kruszynianach, jednego z dwóch głównych ośrodków islamu w Polsce a trzymając w rękach 350-letni koran pisany ręcznie szafranem trudno było ukryć wzruszenie. Dodatkowym atutem wyprawy było kosztowanie regionalnego jadła tatarskiego.

IMG_9222

IMG_9226

IMG_9126

Przebywając w środowisku międzykulturowym, młodzież zaobserwowała proces wzajemnego przenikania się różnych kultur, wartości, zachowań oraz miała możliwość poznania języka, obyczajów, tradycji i poszukania punktów stycznych – wspólnych losów, symboli i zwyczajów. Poznając i realizując swoje zainteresowanie dziennikarstwem, młodzi ludzie stworzyli a następnie opracowali materiały ukazujące mozaikę wielokulturowości własnego regionu bazującą na twórczym przenikaniu tradycji, obyczajów, współistnieniu religii i światopoglądów, świadczącą o tym, że różnorodność kultur jest bogactwem społeczeństw.

IMG_8880

Przedostatniego dnia wymiany uczestnicy projektu zorganizowali międzykulturową wystawę fotograficzną a także przeprowadzili konferencję prasową z udziałem przedstawicieli mniejszości narodowych i religijnych dla lokalnych mediów i lokalnej społeczności. Młodzież opowiedziała o działaniach, osiągnięciach oraz wrażeniach dotyczących projektu i wymiany, zaprezentowała galerię zdjęć, krótką impresję filmową oraz swoje talenty wokalno-muzyczne i taneczne.

DSC_6404'-crop

DSC_6458

Na uroczystej kolacji podsumowującej wymianę dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył uczestnikom projektu certyfikaty poświadczające udział w projekcie oraz nabyte kompetencje.

DSC_6638

Międzynarodowa wymiana młodzieży zorganizowana w ramach projektu w Roskoszy był to czas osobistego spotkania a także poznania mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, doświadczenia różnic, konfrontacji z nimi, czas inicjowania i podjęcia twórczych działań ukazujących poznane różnorodności wielokulturowe.

DSC_6580

Podczas fazy ewaluacyjnej projektu, który potrwa do 15 października 2016 r., młodzież opracuje nakręcony podczas wymiany film, który zostanie wykorzystany do prowadzenia warsztatów międzykulturowych oraz wyda folder opowiadający o projekcie, ukazujący wybrane zdjęcia, z których powstanie swoisty album wielokulturowy.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu prasowego przygotowanego przez uczestników projektu:

Zoom na międzykulturowość – artykuł

DSC_6403'

IMG_6295

DSC_6431

IMG_0091

IMG_8913

IMG_0064

IMG_9207

DSC_6545

DSC_6198

DSC_6565

DSC_6225

IMG_6624

IMG_8839

DSC_6533

IMG_6306

DSC_6307

DSC_6514

DSC_5179

IMG_6854