Zimowe Ptakoliczenie

24 stycznia 2009 r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wzięli udział w V Zimowym Liczeniu Ptaków w Parkach i Ogrodach.

Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach to cykliczna, ogólnopolska akcja wzorowana na brytyjskiej, niezwykle popularnej imprezie "Big Garden Birdwatch", która zawsze odbywa się w ostatni weekend stycznia. Polega ona na liczeniu przez obserwatorów-amatorów ptaków żyjących zimą na danych terenach w pobliżu człowieka. W całej Polsce w akcji zorganizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wzięło udział kilka tysięcy osób.
Zadaniem młodzieży OHP biorącej udział w akcji było odnotowanie na specjalnym formularzu wyników godzinnej obserwacji dokonanych pod nadzorem instruktora praktycznej nauki zawodu ogrodnik, członków Bialskiego Koła Ornitologicznego oraz Nadleśnictwa Biała Podlaska. Bohaterami liczenia w Roskoszy byli sójka, czyż i dzięcioł.

Akcja "Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach" była okazją nie tylko do doskonałej zabawy i relaksu ale i przyczyniła się do poznania dynamiki i trendów zachodzących w przyrodzie tuż obok nas. Zakończyła się uroczystym zamontowaniem budek lęgowych dla ptaków na terenie parku w Roskoszy oraz wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Wstępne wyniki poznamy ostatniego dnia stycznia a ostateczne dane będą dostępne na stronie internetowej  OTOP pod koniec marca. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestników akcji dowiemy się jakie ptaki najczęściej można spotkać w naszych parkach i ogrodach.