Delegacja młodzieży i wychowawców z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy oraz grupa osób zrzeszona w kole Związku Młodzieży Wiejskiej z Białej Podlaskiej przebywała w dniach 14-15 grudnia 2013 r. na Białorusi.
Polską młodzież i opiekunów zaprosił Białoruski Republikański Związek Młodzieży oraz Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon” z Brześcia.
W pierwszym dniu wizyty młodzież miała okazję obejrzeć rekonstrukcję napaści wojsk niemieckich na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku.
Następnie uczestnicy zwiedzili muzeum broni, w którym prezentowane było m.in. wyposażenie żołnierzy radzieckich z okresu tzw. Wojny Ojczyźnianej oraz spotkali się z mieszkańcami Brześcia zrzeszonymi w Związku Młodzieży Wiejskiej na Białorusi. W trakcie spotkania Polacy zapoznali się z inicjatywami, jakie podejmuje młodzież białoruska w ramach swojej działalności, m.in. wspieranie szeroko pojętej działalności ekologicznej czy też udział w budowie mostu. Wspólnie zwiedzano również Uniwersytet Techniczny, w którym uczą się gospodarze, oraz brzeską Starówkę, zapoznając się z historią miasta oraz jego najważniejszymi obiektami. Uwieńczeniem pierwszego dnia pobytu młodzieży na Białorusi była uroczysta kolacja.
Następnego dnia młodzież wraz z wychowawcami pojechała do Prużan, miasta oddalonego o 100 km od Brześcia, gdzie spotkała się z dyrektorem Centrum Sportowego, który przedstawił bogatą ofertę ośrodka. Oprowadził także gości z Polski po kompleksie basenów i zjeżdżalni wodnych, a także pokazał lodowisko, siłownię, saunę oraz gabinet odnowy biologicznej.
Młodzież z pewnością zapamięta również spotkanie z białoruskim ,,Dziadkiem Mrozem”. Tego dnia ten uwielbiany przez dzieci i dorosłych „staruszek”, dotarł do Brześcia z workiem prezentów i każdy z obecnych został obdarowany słodyczami. Jak się później okazało, była to inauguracja jego ,,świątecznej” pracy w tym mieście. Zwieńczeniem dnia z ,,Dziadkiem Mrozem” była wspólna parada do ustawionej w mieście choinki i uroczyste zapalenie niezwykle kolorowych świecidełek.
Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie muzeum „Prużanski pałacyk”, w którym znajdują się zabytkowe i bardzo już rzadkie eksponaty, będące w przeszłości na wyposażeniu wiejskich gospodarstw domowych. Zwiedzono również cmentarz polsko-białoruski z czasów I wojny światowej, gdzie przy grobie żołnierzy Pułków Poznańskich Wojska Polskiego młodzież złożyła kwiaty i zapaliła symboliczne znicze.