Wyjechali na staż zawodowy do Hiszpanii

W minioną sobotę tj. 30 marca 2019 r. osiemnastoosobowa grupa wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy kształcących się w zawodzie: kucharz, fryzjer, murarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych oraz mechanik pojazdów samochodowych wyjechała na dwutygodniowy staż zawodowy, który realizowany jest w miejscowości Malaga w słonecznej Hiszpanii.

Staż odbywa się w ramach realizowanego projektu  „Wypracuj przyszłość – staże zawodowe gwarancją sukcesu na rynku pracy”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER.

Głównym celem realizowanego projektu jest wsparcie uczniów w nauce danego zawodu i poznaniu języka branżowego jak również kultury, tradycji, zwyczajów i organizacji pracy kraju przyjmującego, tego rodzaju doświadczenia zwiększają szanse młodzieży na znalezienie pracy po zakończonym procesie edukacji.

Od poniedziałku uczniowie rozpoczęli staże u lokalnych przedsiębiorców na terenie Malagi, odbywają się one w restauracjach, salonach fryzjerskich, budowach i warsztatach samochodowych, gdzie młodzież ma okazję zdobyć cenne doświadczenie oraz poznać praktyczny charakter zawodów, w których się kształci na terenie Polski. Udział w projekcie to także możliwość poznania zagranicznych standardów pracy jak również nowoczesnego wyposażenia stanowisk pracy. Doświadczenie i umiejętności zawodowe zdobyte za granicą zostaną potwierdzone certyfikatem oraz dokumentem  Europass – Mobilność, który jest obecnie bardzo ważnym atutem przy poszukiwaniu pracy. Dla młodych ludzi, którzy już niedługo staną się absolwentami odbyte staże zagraniczne są ważną i wartą polecenia formą rozwoju zawodowego.

Oprócz codziennej pracy młodzież będzie doskonalić znajomość języka hiszpańskiego jak również uczestniczyć w zajęciach upowszechniających i ewaluacyjnych w ramach projektu. Uczestnictwo w stażu zawodowym jest doskonałą okazją na poznanie nowych ludzi, zobaczenie ciekawych miejsc, regionu, jego kultury i historii jak również poznanie smaków tradycyjnej kuchni hiszpańskiej.

Wyjazd młodzieży do Hiszpanii, poprzedzony był szeregiem działań przygotowujących, uczestnicy brali udział we wsparciu pedagogicznym i kulturowym jak również 40 – godzinnym kursie języka hiszpańskiego obejmującym słownictwo branżowe.