Wycieczka do Warszawy

W dniu 6 kwietnia 2009 r. młodzież OHP klas II wraz z opiekunami Edytą Trębicką i Joanną Romaniuk uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest  wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę i jej stolicę.
Ekspozycja stała zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro) na całkowitej powierzchni ponad 3000 mkw. Składa się na nią ponad 500 eksponatów, 1200 fotografii, 225 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym.
Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 r., poprzez okupację, akcję "Burza", przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 r., utworzenie nielegalnego, komunistycznego rządu w Lublinie a skończywszy na losach powstańców w PRL.

W muzeum wykorzystano najnowsze techniki komunikacji audiowizualnej i multimedialnej pozwalające na interaktywne uczestniczenie w oglądaniu eksponatów. W centrum stałej ekspozycji umieszczono Monument przenikający przez wszystkie poziomy budynku, symbolizujący bijące serce stolicy. Podchodząc bliżej można usłyszeć odgłosy walczącej Warszawy, świst kul, modlitwy, pieśni i ogłuszający huk bomb. Na monumencie wygrawerowano daty kolejnych dni powstania.

Młodzież była ogromnie zaskoczona faktem, iż zwiedzając Muzeum poruszała się w scenerii sprzed 60 lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy.

Po tak nietypowej lekcji historii, młodzież udała się do Wilanowa by zwiedzić kompleks pałacowo-parkowy.

Wilanów stanowi ważny pomnik artystycznej kultury polskiej XVII wieku. Zbudowano go w latach 1677-79 dla króla Jana III Sobieskiego wg proj. A. W. Locciego. Fasada i wnętrze urządzone są z przepychem charakterystycznym dla baroku.

Królewską rezydencję otacza przepiękny historyczny park, który szczególnie wiosną zachwyca swoją urodą.
Młodzież, oprócz wartości kulturalnych i zabytkowych, doceniła także przyrodnicze walory parku spacerując alejkami, którymi niegdyś kroczył sam król.