Wycieczka do nadbużańskiego grodu

W piątek 2 października 2020r. młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z wychowawcami wybrała się na wycieczkę edukacyjno-historyczną do Drohiczyna, dawnej stolicy Podlasia, miasta położonego nad malowniczą rzeką Bug.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego im. Jana Pawła II, gdzie siostra zakonna opowiedziała uczestnikom ciekawą historię tego miejsca. Młodzież miała okazję zobaczyć wiele niezwykłych eksponatów sztuki sakralnej np. księgi, kielichy, monstrancje, zbiór ornatów z pasów kontuszowych oraz tron, na którym zasiadał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Drohiczynie dnia 10 czerwca 1999 r.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Kajakarstwa, gdzie mogli podziwiać zbiory kajaków polskich i zagranicznych, osprzęt kajakarzy, kapoki, wiosła, nowoczesne kajaki, stare fotografie za pomocą stereoskopu, interaktywną mapę rzeki Bug oraz jedyny w Polsce Symulator Pływania kajakiem po rzece Bug, który cieszył się powodzeniem wśród naszych wychowanków.

Kolejnym punktem wycieczki była Wystawa Starych Motocykli, gdzie wychowankowie zobaczyli kilkadziesiąt motocykli z Polski i innych krajów Europy, kolekcję tablic rejestracyjnych z różnych stron świata, pomieszczenie poświęcone Wiktorowi Węgrzynowi, twórcy Motocyklowych Rajdów Katyńskich i organizatorowi motocyklowych pielgrzymek na Jasną Górę oraz ekspozycje archeologiczno – historyczne.

Dopełnieniem wycieczki był spacer na Górę Zamkową, by obejrzeć panoramę Podlasia oraz niezwykle malowniczą dolinę rzeki Bug.

Choć pogada nam nie dopisała, ponieważ padał deszcz to i tak miło spędziliśmy czas podziwiając historyczną stolicę Podlasia i nadbużańskie krajobrazy.

Program wycieczki miał na celu przede wszystkim kształtowanie rozwoju intelektualnego wychowanków, poszerzenia wiedzy historyczno-przyrodniczej oraz możliwości kulturalnego i pożytecznego spędzenia czasu wolnego ukierunkowanego na rozwój psychofizyczny wychowanków.

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko