Wycieczka do Janowa Podlaskiego

Korzystając z uroków „złotej jesieni” grupa wychowanków ECKiW wraz z wychowawcą w dniu 18 października 2018 r. udała się na wycieczkę krajoznawczo-historyczną do Janowa Podlaskiego. Nie od dziś wiadomo, że największą atrakcją tej malowniczo położonej, nadbużańskiej miejscowości jest istniejąca od 1817 roku stadnina, która słynie z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

Zwiedzając stadninę młodzież poznała jej historię oraz burzliwe losy koni. Biegające po padoku konie pośród klasycystycznych zabudowań stajni i spadających jesiennych liści oraz ciepłe popołudniowe słońce dopełniało piękna tego miejsca. Konie bardzo spokojnie i z ochotą podchodziły do młodzieży dając się głaskać i fotografować.

Ze Stadniny udaliśmy się do centrum miasteczka, gdzie naprzeciwko bazyliki znajdują się pomniki: – pierwszy poświęcony poległym żołnierzom P.O.W w 1918 roku i drugi Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod którymi zostały zapalone znicze w związku z tegorocznymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następnie piechotą udaliśmy się do zamkowego parku aby zobaczyć znajdującą się na końcu alei lipowej grotę Adama Naruszewicza, którą wybudowano na jego polecenie z polnego kamienia. To właśnie tu w Janowie spędził ostatnie lata swojego życia (1788-1796) i tutaj został pochowany w katakumbach kościoła pw. Św. Trójcy. Tradycja podlaska mówi, że w grocie tej biskup Naruszewicz spisywał tezy do Konstytucji 3-go Maja i tutaj przepowiedział upadek oraz niewolę Rzeczypospolitej. Korzystając z okazji, że grota była otwarta dla zwiedzających mogliśmy wejść do środka i zobaczyć wnętrze tej Świątyni Dumania „chłopskiego pasterza” jak dobrotliwie mówili o nim mieszkańcy Janowa.

Zdając sobie sprawę z tego, że głowa może rozboleć od dużej ilości faktów i dat wycieczkę zakończyliśmy spacerem brzegiem janowskiego zalewu przy chylącym się ku zachodowi słońcu.

                                                                                                                                                                   Maciej Bechta