Wycieczka do Białowieży

13 grudnia 2011 r. blisko 50- osobowa grupa uczestników OHP pojechała na wycieczkę do Białowieży i Białegostoku. W Białowieży zwiedzała Muzeum Przyrodnicze oraz rezerwat zwierząt, natomiast w Białymstoku – Muzeum Motoryzacji.
 
W Białowieskim Parku Narodowym zwiedzającym szczególnie przypadła do gustu ekspozycja flory i fauny zaprezentowana w specjalnie przygotowanym muzeum. Były tam do obejrzenia ssaki, ptaki, oraz owady zamieszkujące niegdyś oraz obecnie białowieską puszczę. Inscenizacja była o tyle ciekawa, że organizatorzy umiejętnie połączyli spreparowane eksponaty z wyjątkowo barwnymi fotografiami puszczy znanej sprzed wieków oraz obecnej. Doznania wizualne połączone były z efektami dźwiękowymi. Można więc było obejrzeć i usłyszeć, m.in. porykiwania godowe jeleni, łosi czy atak watahy wilków na jelenia. Można było również zobaczyć i usłyszeć rzadki, ale jakże przepiękny śpiew ptaków, nieznany w innych częściach kraju. To niekwestionowane, zachowane bogactwo flory i fauny prastarej puszczy. To jedyny zakątek Europy, gdzie można jeszcze zobaczyć przy odrobinie szczęścia, żyjące na wolności niektóre gatunki dzikich zwierząt. Pokazano je w specjalnie przygotowanym rezerwacie. Uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć i nawet dotknąć łosia, żubra czy sarnę. Wizyta w rezerwacie przypadła wielu młodym do gustu.
 
 
Po wizycie w Białowieży słuchacze OHP wraz z wychowawcami udali się do Muzeum Motoryzacji w Białymstoku. W prywatnym muzeum uczestnicy wycieczki zapoznali się z eksponatami zabytkowych motorowerów, motocykli, samochodów osobowych, ciężarowych, w tym specjalistycznych m.in. pożarniczych i autobusów.
 
 
Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się luksusowe auta z początku XX wieku oraz radiowóz policyjny, który był wykorzystywany podczas realizacji filmu „U Pana Boga za piecem”. Wielu ze zwiedzających weszło do auta i poprosiło o pamiątkową fotografię.
 
 
Po wizycie w muzeum wycieczka pojechała na obiad do Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.
Po obfitym i smacznym obiedzie uczestnicy wycieczki powrócili do Białej Podlaskiej.