Wychowankowie ECKiW w Roskoszy na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Inauguracji Roku Szkoleniowego Ochotniczych Hufców Pracy

Dnia 6 października 2010 r.  w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu odbyła się Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkoleniowego Ochotniczych Hufców Pracy 2010/2011. W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób z całej Polski, w tym 10-osobowa grupa wychowanków ECKiW z Roskoszy wraz z przedstawicielami kadry oraz Dyrektorem ECKiW, Stanisławem Podymskim.

Wśród licznych gości, którzy przybyli na uroczystość obecni byli także m.in.: biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Wojciech Polak, zastępca Komendanta Głównego OHP Marian Najdychor, Krajowy Duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy ks. prałat Jarosław Sroka, wojewódzcy duszpasterze i komendanci OHP z całego kraju oraz przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych. Inauguracja roku szkoleniowego odbyła się przy dzwonnicy, przed bazyliką licheńską, następnie wszyscy udali do świątyni na mszę św., której przewodniczył ks. bp Wojciech Polak. Podczas uroczystości w bazylice odbyło się także uroczyste ślubowanie uczestników pierwszego rocznika, rozpoczynających edukację w OHP.

  

 

Nast ępnego dnia, w drodze powrotnej, nasi wychowankowie zwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Żelazowa Wola to niewielka miejscowość nad rzeczką Utratą. Malowniczy, obrośnięty dzikim winem dworek, w którym urodził się Fryderyk Chopin, przyciąga melomanów z całego świata. Ten skromny budynek stał się z czasem symbolem polskości i najsłynniejszym miejscem kultu polskiego kompozytora. Obecnie mieści się w nim muzeum z portretami, pamiątkami i meblami z epoki. Wokół dworku roztacza się piękny park z licznymi stawami, oranżerią oraz drzewami i krzewami z całego świata.

 

Młodzież udała się także do Warszawy, gdzie przeszła się ulicami Starego Miasta, na którym znajduje się Plac Zamkowy, Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta III. Młodzież zobaczyła też zespół murów obronnych i barbakan. Stare i Nowe Miasto zwane Starówką, to historyczne centrum Warszawy – znajdują się tu pamiątki z czasów od średniowiecza aż do współczesności.  

Uczestnicy wrócili z wyjazdu pełni wrażeń ale także refleksji i nadziei na szczęśliwy przebieg rozpoczętego roku szkoleniowego.