Wychowankowie ECKiW OHP na stażu zawodowym w Niemczech

W dniach 08-21 maja 2011 r. dwunastoosobowa grupa wychowanków ECKiW OHP w Roskoszy odbywała dwutygodniowy zagraniczny staż zawodowy w Rheine w Niemczech. Staż był zorganizowany w ramach współpracy polsko-niemieckiej w oparciu o porozumienie o współpracy ECKiW OHP oraz Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej. Młodzież podczas wyjazdu przebywała pod opieką wychowawczyni Marioli Mirońskiej.
 
 
Celem stażu była wymiana doświadczeń zawodowych młodzieży z Polski i Niemiec. Młodzież ECKiW OHP ucząca się w Rzemieślniczej Zasadniczej Szkole Zawodowej odbywała praktyki w Niemczech w następujących zawodach: kucharz małej gastronomii, piekarz, cukiernik, murarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych i blacharz samochodowy.
 
 
Podczas pobytu w Niemczech młodzież spotkała się z burmistrz miasta Rheine Angeliką Kordfelder, zwiedziła Centrum Szkolenia Zawodowego Izby Rzemieślniczej w Munster
 
 
szkołę zawodową i Cech Rzemiosł Różnych w Rheine, zakład produkcyjny Krone w Stelle oraz potężny zamek z 1050 r. w Bad Bentheim. Z 30 metrowej wieży zamku młodzież podziwiała rozległą panoramę Nadrenii Północnej sięgającą aż do sąsiedniej Westfalii a nawet Holandii.
 
 
W czasie wolnym od zajęć zawodowych wychowankowie ECKiW OHP zwiedzali ogród botaniczny, zoologiczny oraz bawili w parku rozrywki Movie World.
 
 
Niezapomnianym przeżyciem dla młodzieży był udział w spływie kajakowym rzeką Ems
 
 
oraz wycieczka do Holandii. W Holandii młodzi ludzie zwiedzili największy w okolicy jarmark w Enschede, wybrzeże Morza Północnego
 
 
oraz podziwiali uroki Amsterdamu podczas rejsu statkiem po jednej z zatok.
 
 
Pobyt w Rheine na długo zapadnie w pamięci wychowanków ECKiW OHP. Dostarczył im nie tylko niezapomnianych wrażeń ale także nowych doświadczeń zawodowych. Wielu z nich dostało zaproszenia od swoich mistrzów, u których odbywali praktyczną naukę zawodu na kolejny przyjazd do Niemiec oraz pracę podczas wakacji.