Wielokulturowy Lublin

12 grudnia 2008 r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy uczestniczyli w wycieczce do Lublina.
Młodzieżą OHP opiekowała się kadra wychowawców: Sylwia Olkowska, Aneta Zajączkowska, Joanna Romaniuk oraz Edyta Trębicka.


Spacer z przewodnikiem po Lublinie rozpoczęto od zwiedzenia Kościoła Świętej Trójcy nazywanego Kaplicą Zamkową. We wnętrzu tej gotyckiej świątyni młodzież, po wysłuchaniu opowieści przewodnika, miała okazję podziwiać wykonane w 1418 r. bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie.

Po zwiedzeniu kaplicy przewodnik oprowadził grupę wychowanków podziemną trasą turystyczną stanowiącą sporą atrakcję wśród zwiedzających stolicę województwa lubelskiego.
Trasę podziemną otwiera plansza przedstawiająca średniowieczny Lublin. Znajdują się na niej jedynie trzy osady i około 40 chat oraz serce miasta – gród zlokalizowany na najwyższym wzgórzu. Na szlaku, który prowadzi od lochów Trybunału Koronnego poprzez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, do placu Po Farze, umieszczono jeszcze cztery makiety przedstawiające Lublin w najważniejszych momentach rozwoju.

Największą atrakcję podziemnej trasy stanowi multimedialna inscenizacja wielkiego pożaru.

Legenda głosi, iż ogień wybuchł 2 czerwca 1719 r. od uderzenia pioruna w słomiany dach jednego z domów w dzielnicy żydowskiej pod miejskimi murami. Pożoga ogarnęła większą część Lublina. W najbardziej dramatycznym momencie uliczkami miasta ruszyła procesja dominikanów z relikwią Drzewa Świętego. Podobno zdarzył się cud. Pomimo upału nagle zebrały się chmury i spadł wielki deszcz, który pomógł opanować żywioł i uratować miasto.

Wiodąca przez piwnice z XVI i XVII w. trasa, otworzona z okazji 287 rocznicy pożaru Lublina, ma około 300 m i wiedzie przez 14 sal o powierzchni od 15 do 50 mkw.

Kolejnym punktem wycieczki była Archikatedra. Tu szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się zakrystia akustyczna, której proporcje i kształt sklepienia dają niezwykłe efekty akustyczne – z jednego narożnika można słyszeć najcichsze słowa wymawiane w drugim. W najbliższym sąsiedztwie zakrystii znajduje się skarbiec – najpiękniejszy zakątek archikatedry. W skarbcu i zakrystii akustycznej znajduje się ekspozycja najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej zgromadzonych w świątyni w ciągu ponad 400 lat jej istnienia. Przedstawione zostały wyroby złotnicze w postaci kielichów, monstrancji, ampułek i relikwiarzy kunsztownie wykonanych ze złota i srebra w warsztatach polskich i obcych.

W kryptach mieszczących się pod nawami kościoła archikatedralnego znajdują miejsce spoczynku biskupi lubelscy: Franciszek Jaczewski, Adolf Józef Bożeniec Jełowicki, Marian Leon Fulman oraz Piotr Kałwa.

Ostatnim punktem wycieczki był spektakl w Teatrze im. Juliusza Osterwy "Rock'n'roll".

Po obejrzeniu sztuki Toma Stopparda, młodzież pełna wrażeń wróciła do domu.