Wielkanocne palmy

Wielkanoc to jedno z najbarwniejszych świąt chrześcijańskich, bardzo radosne, przepełnione symboliką. Okres ten przeżyjemy w pełni, jeżeli poznamy jego historię oraz znaczenie podstawowych symboli.

Dnia 6 kwietnia 2022 r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z wychowawcami uczestniczyli w zajęciach poświęconych zwyczajom, tradycjom oraz wytwarzaniem palm wielkanocnych.

Zajęcia prowadzili pracownicy Centrum Edukacji Muzealnej z Białej Podlaskiej. Na wstępnie Pani Aleksandra Czapska opowiedziała o zwyczajach Palmowej Niedzieli oraz tradycji robienia palm i pisanek.

Uczestnicy poznali również tajniki ludowego rękodzieła wytwarzania palm. Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. W tradycji ludowej palmy od zawsze miały wyjątkowe znaczenie. Miały chronić przed chorobami, piorunem i zapewniać dobre plony.

Nasze palmy powstały z gałązek wierzby, gdzie wplataliśmy barwinek, bukszpan, gałązki tui, suszone i barwione zboża, a także ręcznie robione kwiaty z krepiny.

W efekcie powstały piękne palmy, które zostaną poświęcone w Kościele w Niedzielę Palmową oraz będą wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu.

Warsztaty cieszyły się zainteresowaniem, o czym świadczą załączone poniżej zdjęcia.

 Renata Golczewska, Katarzyna Deneko