Tradycje wielkanocne – palmy i stroiki

Zbliża się Wielkanoc. To czas, gdy wszystko rodzi się do życia. Idealnie wpisuje się do tego idea wielkanocnych ozdób, które życie to mają symbolizować.

Fot. 1

By zachęcić młodzież do osobistego przeżywania świąt, pobudzenia wyobraźni i rozwoju artystycznych uzdolnień, wychowawcy z internatu ECKiW OHP,  zorganizowali zajęcia warsztatowe, podczas których młodzież uczyła się wykonywać palmy i stroiki wielkanocne. Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem, upamiętniającym „triumfalny wjazd” Jezusa do Jerozolimy, dokładnie tydzień przed jego zmartwychwstaniem. Nazwa Niedziela Palmowa odnosi się do gałązek palmowych, którymi wyścielano drogę, którą przemierzał Jezus wjeżdżając do Jerozolimy. Ustanowione z tej okazji święto Palmowej Niedzieli, swoją tradycją sięga końca IV wieku. W Polsce jest obchodzone od średniowiecza.

Fot.2

Jedną z najprostszych, a zarazem tradycyjnych metod na zrobienie własnej palmy są gałązki wierzbowe, bazie, bukszpan, bibułka, zasuszone kwiatostany traw i kwiatów. Niedziela Palmowa, to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, wprowadzający nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Te z kolei wiążą się z tradycją dekorowania mieszkań i stołów świątecznych kompozycjami z gałązek i żywych kwiatów jak specjalnie ucięte wcześniej witki brzozy lub forsycji umieszczone w wazonie z wodą.

Fot.3

Nasi podopieczni przekonali się,  że każdy może samodzielnie lub wspólnie z najmłodszymi członkami rodziny wykonać oryginalne i niebanalne ozdoby.

Fot. 4

Tekst i zdjęcia:

Aneta Zajączkowska