Szlakiem Zamoyskich

W dniu 10 grudnia 2008 r. grupa wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z opiekunami Grażyną Wróblewską, Mariolą Mirońską i Edytą Trębicką poznawała historię uczestnicząc w wycieczce do Kozłówki.

Celem wyprawy było zwiedzenie słynnego Muzeum Zamoyskich, które jest jedynym na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencją.

Muzeum obejmuje XVIII-wieczny Zespół Pałacowo-Parkowy zbudowany w stylu późnego baroku, na przełomie XIX i XX wieku rozbudowany i urządzony przez Konstantego Zamoyskiego. Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Reprezentują styl określany w sztuce francuskiej jako Drugie Cesarstwo. Rezydencja żadnego innego rodu polskiej arystokracji nie zachowała się w tak dobrym stanie.
Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała opowieści przewodnika wprowadzających w historię rodziny Zamoyskich, których potomkowie do dziś żyją w Kanadzie. Podczas oprowadzania po zamku młodzież obejrzała najciekawsze zabytki i eksponaty w pałacu – obrazy, meble, rzeźby, porcelanę oraz zbiory biblioteczne.

Po zwiedzaniu pałacu młodzież udała się do kaplicy wzniesionej na początku XX wieku. W kaplicy, której wystrój architektoniczny oraz wyposażenia wnętrza wzorowano na kaplicy wersalskiej, młodzież miała okazję obejrzeć przepiękne witraże, ołtarz zdobiony brązami oraz wykutą w białym marmurze kopię nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. Oryginalny nagrobek dłuta Lorenzo Bartoliniego znajduje się w kościele Santa Croce we Florencji.

Kolejnym etapem wędrówki po dobrach kozłowieckich była Galeria Sztuki Socrealizmu. Jest to jedyna w Polsce i prawdopodobnie w Europie wystawa o charakterze polityczno-dydaktyczno-artystycznym, która ostrzega przed przejawami sztuki skierowanej przez rządy totalitarne. Wielkie zdziwienie na twarzach uczestników wywołało hasło: "Wróg cię kusi coca-colą".

Dopełnieniem wędrówki był spacer po parku, gdzie w promieniach jesiennego słońca młodzież podziwiała piękno przyrody i robiła pamiątkowe zdjęcia.