Szlakiem Prymasa Wyszyńskiego

W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uchwałą Sejmu i Senatu RP Prymas Stefan Wyszyński został Patronem 2021 roku, dlatego kadra wychowawcza ECKiW OHP w Roskoszy od marca br. realizuje program edukacyjno-wychowawczy pt. ,,Od siebie trzeba wymagać najwięcej – drogowskazy Prymasa Wyszyńskiego”. Głównym celem programu jest pogłębienie wiedzy o życiu i działalności Prymasa Wyszyńskiego oraz promowanie wartości, którymi kierował się na co dzień Kardynał, a także kształtowanie postaw patriotycznych.

Dnia 28 maja, dokładnie w rocznicę śmierci Kardynała Wyszyńskiego, uczestnicy programu wychowawczego wybrali się na wycieczkę do Zuzeli, miejscowości w której urodził się Prymas Tysiąclecia. Pierwszym punktem zwiedzania w Zuzeli był Kościół Parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, gdzie w 1901 roku został ochrzczony Stefan Wyszyński.
W kościele młodzież podziwiała także piękne witraże, które przedstawiają historię Kardynała od urodzenia do momentu śmierci z uwzględnieniem najważniejszych wydarzeń z życia Prymasa. Przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia, młodzież zrobiła pamiątkowe zdjęcie, a Weronika – uczestniczka naszej wycieczki, udzieliła wywiadu dla TVP3 Białystok.

Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, które mieści się w drewnianym budynku szkoły, do której uczęszczał Stefan Wyszyński. W muzeum młodzież zobaczyła przedmioty i meble, które należały do państwa Wyszyńskich, a także izbę szkolną z początku XX wieku. Pani Alina mieszkanka wsi, opiekun muzeum, bardzo miło przywitała nas w Zuzeli i ciekawie opowiedziała nam historię lat dziecięcych Stefcia Wyszyńskiego.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się Ciechanowcu, gdzie uczestnicy zwiedzili Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka wraz ze Skansenem Mazowiecko-Podlaskim. Na terenie skansenu znajduje się ponad 40 zabytkowych obiektów budownictwa wiejskiego, a także jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, Muzeum Weterynarii i Muzeum Leśne. Z wielkim zainteresowaniem młodzież oglądała zabytkowe obiekty, różne sprzęty rolnicze, podziwiała piękne pisanki, a także żywe zwierzęta m.in. pawie, indyki, kozy, gęsi, kury.

Pomimo niesprzyjającej pogody, wszyscy zgodnie przyznali, że wyjazd był bardzo owocny i przyjemny. Uczestnicy nie tylko poszerzyli wiedzę, ale też miło spędzili czas.

Relacja z naszego wyjazdu w TVP Białystok:

https://bialystok.tvp.pl/54054317/mieszkancy-zuzeli-pamietaja

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko, Olga Dawidziuk