Od 2005 r., z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, 21 marca ustanowiony został Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Celem tego święta jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat potrzeb osób urodzonych z dodatkowym chromosomem. Od wielu lat kolorowe skarpetki stanowią symbol solidaryzowania się z chorymi na zespół Downa.
Data 21 marca jest symboliczna i nieprzypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów. Założenie w tym dniu dwóch różnych skarpetek jest nie tylko wyrazem akceptacji i tolerancji tych osób, ale także oznaką zrozumienia dla inności.
Uczestnicy ECKiW OHP również włączyli się w akcję Światowego Dnia Zespołu Downa. Założyli kolorowe skarpetki nie do pary i wzięli udział zajęciach poświęconych wiedzy na temat tej wady genetycznej. Młodzi ludzie poznali podstawowe informacje na temat zespołu Downa oraz pogłębili wiedzę na temat ryzyka urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. Podczas niecodziennej lekcji młodzież uświadomiła sobie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne, zrozumiała, że nie można tych osób wykluczać z życia społecznego, a podczas burzy mózgów wskazała problemy, z jakimi mogą borykać się chorzy w nieprzyjaznym dla nich świecie.
Sylwia Szydłowska, Joanna Róg