Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy

Laureaci wojewódzkich etapów ogólnopolskiego konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w kategoriach stolarz i BHP z elementami prawa pracy, spotkali się w dniach od 14 maja do 17 maja 2018 roku w Pasłęku, gdzie rozpoczęli finałowe zmagania. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje wojewódzkich komend OHP oraz centrów kształcenia i wychowania z całej Polski. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy reprezentowała nasza uczestniczka  Izabela Jędra, uczennica klasy trzeciej Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia w Białej Podlaskiej.

Uczestników i kadrę OHP przywitali w Pasłęku zastępca Komendanta Głównego OHP Renata Wicha, Wojewódzki Komendant OHP Dariusz Rudnik, jego zastępca Paweł Kowszyński oraz kierownik Ośrodka Tomasz Cybulski.

Dwudniowe zmagania uczestników oceniały komisje konkursowe, w zawodzie stolarz: egzaminator Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie Krzysztof Murawski, instruktor praktycznej nauki zawodu z OSiW w Pasłęku Piotr Olszewski oraz instruktor praktycznej nauki zawodu z OSiW w Mrągowie Jerzy Koneszko. Natomiast w kategorii BHP w skład komisji weszli: główny specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Jacek Żerański, Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Elblągu Iwona Pekura oraz specjalista ds. wychowania i programów edukacyjnych WM WK OHP Nina Kowalewska.

W przypadku testu dotyczącego przepisów BHP z elementami prawa pracy wiedza uczestników była bardzo zróżnicowana, przez co uzyskali oni od 21 do 46 punktów na 50 możliwych do uzyskania. Nasza Iza zajęła wysokie VI miejsce uzyskując 33 punkty.

Podsumowanie i zakończenie XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” odbyło się 17 maja przy udziale Wojewódzkiego Komendanta OHP Dariusza Rudnika oraz przybyłych gości: wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego Sławomira Sadowskiego, burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego, zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie Tomasza Kawałko, zastępcy prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie Kazimierza Samokara, członka zarządu ds. handlu w Braniewsko-Pasłęckim Banku Spółdzielczym w Pasłęku Wiesława Grzankę, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Pasłęku Teresy Brewki, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Marii Kizyk.

Organizatorzy zadbali o to, aby stworzyć uczestnikom konkursu jak najlepsze warunki do zaprezentowania swoich umiejętności . Gdy komisje konkursowe wykonywały swoją pracę, uczestnicy i kadra wychowawcza  korzystali  z zaplanowanej przez gospodarzy rekreacji. Mogliśmy zwiedzić Pasłęk oraz Park Ekologiczny, malowniczy zakątek miasta często odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Następnego dnia czekało nas   zwiedzanie Elbląga, wejście na wieżę kościoła św. Mikołaja oraz spacer po Starówce. Uczestniczyliśmy również w wycieczce do Kątów Rybackich gdzie zwiedziliśmy Muzeum Zalewu Wiślanego, następnie poszliśmy na długi spacer brzegiem morza.  Ponadto każdy uczestnik mógł wziąć udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy zakończonym otrzymaniem zaświadczenia.

Edyta Trębicka