Spotkanie podsumowujące akredytowany projekt mobilności młodzieży w ramach Programu Erasmus +

 

 

28 maja 2025r. w Internacie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyło się spotkanie podsumowujące akredytowany projekt sektora Młodzież, Akcji 1. Mobilność Edukacyjna Programu Erasmus +, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt, realizowany w latach 2023-2025, obejmował trzy działania: dwie mobilności młodzieży „Z TIK do kariery” i „Food4Good” oraz działanie związane z rozwojem zawodowym kadry „WAM – Włączanie, Angażowanie, Motywowanie”. W działaniach tych wzięło udział łącznie 46 młodych ludzi oraz 20 osób dorosłych – podopiecznych i kadry ECKiW OHP w Roskoszy i organizacji partnerskich z Litwy, Węgier i Francji.

Podczas spotkania uczestnicy dzielili się wzajemnie wrażeniami z realizacji projektu, opowiadali czego się nauczyli, co szczególnie zapamiętali, jakie były główne aktywności projektowe, dlaczego warto jest angażować się w tego typu inicjatywy młodzieżowe. Następnie Dyrektor Centrum, Pani Elżbieta Sokołowska, wręczyła certyfikaty Youthpass i podziękowała młodzieży i kadrze za ich zaangażowanie i wkład w realizację projektu. Po zapoznaniu się z najważniejszymi rezultatami wszystkich działań, uczestnicy mogli podzielić się swymi opiniami podczas poczęstunku oraz przeglądania foto-książek, które pozostaną cenną pamiątką zrealizowanych działań i wspólnego pobytu podczas międzynarodowych wymian młodzieży.

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach działania „Z Tik do kariery” miała miejsce w dniach: 27.06 – 04.07.2024r. Głównym celem działania projektowego było wykształcenie wśród młodzieży umiejętności i postaw niezbędnych do właściwego poruszania się po rynku pracy, zaplanowanie kariery zawodowej zgodnie ze swoimi predyspozycjami oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) do tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz w codziennej pracy. Dodatkowe cele działania to integracja i wzajemne zrozumienie między uczestnikami z Polski i Litwy a także wzmocnienie świadomości europejskiej i budowanie dialogu międzykulturowego.

Głównym celem działania „Food4Good” było kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego stylu życia oraz promowanie ich wśród lokalnej społeczności, poznawanie przez uczestników dziedzictwa kulturowego poprzez narodowe i regionalne tradycje kulinarne, rozwijanie postaw ekologicznych u uczestników projektu w codziennym życiu, promowanie różnorodności kulturowej krajów europejskich, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z Polski i Węgier. Międzynarodowa wymiana młodzieży odbyła się w dniach 4-10.04.2025r.

 

W fazie ewaluacyjnej opracowane zostały publikacje projektowe obu działań oraz zmontowano poradnik filmowy „Zanim zaczniesz szukać pracy – kilka wskazówek uczestników projektu Z TIK do kariery”.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z wypracowanymi rezultatami projektu:

Z TIK do kariery_folder

Folder projektowy_Food4Good