,,Śladami Wyklętych” – wycieczka do Warszawy

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy uczestniczyła w historycznej wycieczce do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które mieści w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 37.

Młodzież usłyszała historię powstania więzienia, zapoznała się z tragicznym losem więźniów systemu totalitarnego, zobaczyła wnętrze więzienia, karcer, celę rotmistrza Pileckiego oraz miejsca kaźni Żołnierzy Niezłomnych. W tych murach przetrzymywano, a następnie zamordowano żołnierzy Armii Krajowej i najważniejszych członków podziemia niepodległościowego m.in. gen. Augusta Fieldorfa ps. ,,Nil”, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. ,,Pług”, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. ,,Łupaszko”, rtm. Witolda Pileckiego ps. ,,Witold”, płk Aleksandra Krzyżanowskiego ps. ,,gen. Wilk”.

Muzeum zostało powołane przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w lutym 2016 r. na terenie byłego Aresztu Śledczego. Od 2016 r. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi tu systematyczne prace poszukiwawcze, dzięki którym odnaleziono szczątki kilkudziesięciu zamordowanych tu osób.

Po wizycie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie młodzież wie, co znaczą słowa rotmistrza Pileckiego  „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

Uczestnicy przekonali się, że Rakowiecka 37 to miejsce kryjące wiele mrocznych tajemnic i ludzkich tragedii. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko