Śladami Józefa Piłsudkiego

18 kwietnia 2016 r.  młodzież mieszkająca w internacie ECKiW OHP zapoznała się z życiorysem Józefa Piłsudskiego a następnie odwiedziła jedno z miejsc na mapie naszego miasta upamiętniające jego postać.

Od wielu  lat Józef Piłsudski jest honorowym obywatelem Białej Podlaskiej. Jego imieniem nazwano między innymi jedną z ulic w naszym mieście. Ulica imienia marszałka Józefa Piłsudskiego to tylko część historii sięgającej 1914 roku.

W dyplomie sporządzonym przez radę miejską w 1925 r. dominują epitety wyrażające najwyższy szacunek dla marszałka.  Warto dodać, że Piłsudski został jednocześnie dożywotnim honorowym członkiem rady miejskiej.

W 1999 roku członkowie zarządu okręgu NZŻ Armii Krajowej reaktywowali Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 2001 r. Piłsudski został patronem Publicznego Gimnazjum nr 4 przy ulicy Sidorskiej. We wrześniu  2010 roku na ścianie magistratu odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę nadania marszałkowi honorowego obywatelstwa miasta.

Na dworcu kolejowym znajdującym się przy ul. Stacyjnej 1 znajduje się natomiast tablica upamiętniająca pobyt Naczelnika w 1920 roku.

IMG_4652